Q&A czyli najczęstsze pytania do architekta wnętrz

Są takie pytania do architekta wnętrz, które lubią się powtarzać. Spieszymy z pomocą, aby odpowiedzieć na kilka tych najczęściej zadawanych nam.

1. Kiedy najlepiej zwrócić się do architekta wnętrz po projekt?

Dużo zależy to od rodzaju projektu wnętrz oraz jego zakresu. Projekt samego układu funkcjonalnego lub jednego pomieszczenia może zająć architektowi wnętrz tydzień, ale już opracowanie aranżacji wnętrz domu 200m²-300m² w pełnym zakresie projektu wykonawczego zajmie na pewno od 3 do 12 miesięcy. Na czas wykonania samego projektu wpływa nie tylko wielkość inwestycji, ale również zakres zaangażowania w projekt (czy ma być to tylko koncepcja, projekt wykonawczy z nadzorem i "pod klucz"). Ma także znaczenie dostępność biura projektowego, czyli kiedy będzie możliwe samo rozpoczęcie współpracy.

Trochę szerzej na ten temat poczytacie tutaj. ⇐

2. Jak długo czeka się na projekt w waszej pracowni?

Obecny czas oczekiwania na rozpoczęcie pracy nad projektem wnętrz, to ok. 1-2 miesiące. Jednak przy wysyłaniu oferty zawsze wpisujemy dokładny, najbliższy termin.

3. Czy za pierwsze spotkanie z architektem wnętrz się płaci?

Jeśli jest to spotkanie w biurze u projektanta, to zwykle nie. U nas jest to około półgodzinne spotkanie, podczas którego poznajemy się wzajemnie. Architekt wnętrz przedstawia swoją pracownię, sposób działania, jak będzie wyglądał cały proces projektowy i co może wykonać dodatkowo poza standardową ofertą. Na takim spotkaniu nie ma niestety czasu oraz możliwości, aby omówić konkretne rozwiązania.
Zależy wam na spotkaniu na budowie, zanim zdecydujecie się na współpracę? Takie spotkanie już jest zwykle dodatkowo płatne, jednak często jest to rozliczane w ramach projektu wnętrz, jeśli się na taki zdecydujecie.

4. Z czego składa się projekt?

Na Projekt Kompleksowy składa się kilka etapów:

  • analiza waszych potrzeb, inspiracji, stylistyki
  • opracowanie układu funkcjonalnego
  • pierwsza koncepcja wnętrz w formie wizualizacji z modelu 3D
  • ewentualne korekty do koncepcji
  • wyceny
  • opracowanie rysunków wykonawczych
  • omówienie rysunków
  • przekazanie projektu na budowie i omówienie rysunków z wykonawcami

Jest to w wielkim uproszczeniu. Więcej o danym projekcie i etapie możecie przeczytać tutaj, tutaj i tutaj.

5. Czy projekt wnętrz można wykonać zdalnie?

Większość projektów wykonujemy w 100% zdalnie. Jednak z doświadczenia wiemy, że jeśli tylko jest taka możliwość, to spotykamy się minimum raz na inwestycji.
Możemy wtedy zrobić inwentaryzację i zweryfikować je z otrzymanymi planami.
Aby wykonać projekt on-line korzystamy z dedykowanej aplikacji ułatwiającej komunikację oraz organizację projektu - Menadżer Projektów. Całość projektu oraz nasza korespondencja znajduje się w jednym miejscu. Nasi klienci mają do niego dostęp 24/7. Można zweryfikować na bieżąco postęp prac, komentować wizualizacje, przeglądać kosztorys, a po zakończeniu i oddaniu projektu - całość jest dostępna na tej platformie w każdej chwili do pobrania.

Masz jakieś pytanie do nas? Napisz do nas!

Udostępnij wpis na: