Jak wybrać architekta wnętrz?

Czym się kierować podczas wyboru architekta wnętrz?

Czy zastanawiacie się czym się kierować podczas poszukiwania dobrego biura projektowego? Można oczywiście szukać kogoś z polecenia. Ktoś, kto się „sprawdził” u naszego znajomego czy kogoś z rodziny. Jednak projekty wnętrz są bardzo indywidualną kwestią. 

To trochę jak z deserami :) Jest wiele piekarni, gdzie można kupić całkiem niedrogi kawałek ciasta. Weźmiecie to co poleciła wasza znajoma, która chyba ma podobny gust do waszego. Jednak wychodzicie nie w 100% zadowoleni. Mimo że piekarnia była blisko, a cena przystępna to kasjerka was nie do końca zrozumiała i zapakowała ciasto karmelowe, a nie owocowe i ukroiła zdecydowanie za duży kawałek.
Jednak jest też inne wyjście — można udać się do profesjonalnej cukierni lub restauracji. Tam możemy nawet zamówić coś specjalnie pod swoje upodobanie. Lubicie truskawki i białą czekoladę? Nie ma problemu! Szef kuchni przygotuje specjalnie dla was bezę z bitą śmietaną z truskawkami i polewą z czekolady. Z pewnością nie będzie to najtańsze, ale można łatwo porozmawiać o swoich potrzebach i zamówić taką porcję, która będzie odpowiednia do waszego budżetu.

Jeśli pociekła wam już ślinka na myśl o bezie, to może lepiej przejdźmy do właściwego tematu.

 

Koszt projektu wnętrz

1# Koszt projektu wnętrz

Być może was to zdziwi, jednak cena nie jest najważniejsza.

Gra rolę, ponieważ zauważycie, że wpłynie na wasz budżet w zależności od tego, na jaki zakres projektu się zdecydujecie. Projekt kompleksowy całego domu będzie wyglądał zupełnie inaczej jak sam układ funkcjonalny czy koncepcyjny dwóch łazienek. Jednak cena nie powinna być waszym głównym kryterium przy wyborze biura projektowego.

Tak samo jak wszędzie — zarówno wysoka jak i niska cena, mogą nie iść w parze z jakością lub za tym co jest wam akurat potrzebne. Warto zwrócić uwagę na inne aspekty, o których piszemy poniżej, a cenę brać tylko jako kolejne kryterium do odhaczenia na waszej liście.
Zastanówcie się, czy mieści się ona w waszym założonym budżecie lub jak dużo zaoszczędzicie czasu jeśli skorzystacie z profesjonalnej pomocy?


→  Pamiętajcie, że aby szybko uzyskać rzetelną wycenę, należy podać dużo niezbędnych informacji.

Tutaj możecie znaleźć szablon wiadomości do architekta wnętrz i krótki artykuł o tym jak zapytać o wycenę.


 

Lokalizacja biura projektowego

2# Lokalizacja biura

To czy dane biuro znajduje się w tym samym mieście co wasze nowe mieszkanie, w dzisiejszych czasach, nie jest już tak bardzo istotne. Praca zdalna dowiodła, jak wiele jesteśmy w stanie zrobić w świecie on-line.

Jednak jest kilka ważnych kwestii, na które warto sobie odpowiedzieć czy dla was akurat praca 100% zdalna z projektantem to będzie dobry wybór.

Lokalizacja biura projektowego ma znaczenie jeśli:

  Macie nowym dom i…

  • było dużo zmian na budowie w pralce prac i wiele elementów może nie zgadzać się z projektem budowlanym, architektonicznym.
  • boicie się, że wykonawcy mogli coś źle wykonać (nie zgodnie z projektem).
  • chcecie, aby projektant chociaż raz przyjechał i dokonał pomiarów, a przy okazji możecie się spotkać i poznać osobiście.

  Macie mieszkanie z rynku wtórnego i nie macie czasu ani możliwości wykonać sami inwentaryzacji (pomiarów z natury i zdjęć). Wolicie to oddać specjaliście. Wiele mieszkań i kamienic jest dodatkowo problematyczna i kłopotliwa ze względu na stare instalacje. Projektant po wizycie może wstępnie zaproponować pewne rozwiązania.

  Chcecie pojechać z projektantem do sklepów z wyposażeniem wnętrz i wybrać coś na żywo.

  Chcecie, aby Projektant miał później nadzór nad realizacją projektu.

  → Lubicie poznać osobę, z którą współpracujecie i z którą spędzicie trochę czasu.

  Jest wam łatwiej i wygodnie spotykać się twarzą w twarz z projektantem, aby porozmawiać o projekcie na żywo na każdym jego etapie.

A kiedy na pewno może pozwolić sobie na projekt 100% zdalny?

  Jeśli kupujecie nowe mieszkanie od dewelopera i chcecie mieć możliwie szybko projekt wnętrz, drobne zmiany czy różnice w wymiarach po oddaniu mieszkania nie są wam straszne.

  Jeśli zależy wam na samym wykonaniu koncepcji (bez szczegółowych rysunków) i macie plany mieszkania lub domu (lub możecie zrobić sami inwentaryzację i zdjęcia).

  Macie kupione nowe mieszkanie i macie pomysły na wnętrza, ale chcecie mieć pewność, że wszystkie wasze marzenia się zmieszczą. Zastanawiacie się, czy nie trzeba będzie przesunąć jakiejś ściany lub, czy jest wystarczająca ilość oświetlenia i gniazdek.
Potrzebujecie konsultacji z architektem wnętrz. Zdjęcia próbek, odręcznego szkicu z pomysłem, pokazania inspiracji lub rozwiązania na zdjęciu — to wszystko można zobaczyć podczas konferencji on-line w zaciszu swojego mieszkania.

Projekt trochę zdalnie, a trochę na miejscu?

Projekt też może być wykonany częściowo zdalnie. Można zamówić jedno lub dwa spotkania na budowie. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że im biuro znajduje się dalej, tym koszty dojazdu będą wyższe. Dobrze gdyby nie stanowiły 50% ceny projektu.
Nawet jeśli zamówicie projekt wykonawczy wnętrz, domu czy mieszkania, którego jeszcze nie można zmierzyć, to można umówić się z projektantem na pomiary po wykonaniu projektu. Sprawdzi on czy trzeba dokonać jakiś istotnych zmian.
Pamiętajcie jednak, że często dojazd czy wprowadzenie zmian po wykonaniu projektu może dodatkowo płatną usługą.

 

Projekt salonu z dużym oknem

3# Styl wnętrz, bo o gustach się nie dyskutuje

Projekty i realizacje widoczne w portfolio powinny odpowiadać waszej stylistyce. Nie koniecznie wszystko musi się wam podobać (w końcu nie były zrobione pod was), ale ogólny zamysł i wyczucie stylistyki powinien być spójny z waszym. Nie oczekujcie, że wybierając pracownię ewidentnie specjalizująca się w stylu glamour otrzymacie świetny projekt wnętrz domu w nowoczesnym minimalizmie. Są to kompletnie odmienne style. To jak z wyborem fryzjera — nie zawsze sposób cięcia będzie nam do końca odpowiadał. Niektórzy swojego zaufanego salonu szukają latami.

Jednak tak samo jak w jednym salonie fryzjerskim — jest wiele różnych profesjonalistów, ta jak i są pracownie, które mogą specjalizować się w więcej niż jednym stylu. Warto dopytać lub dokładnie omówić wasz inspiracje oraz portfolio pracowni projektowej.

 

rozmowa z architektem wnętrz

4# Komunikacja, czyli w jaki sposób będziecie rozmawiać o projekcie

Równie ważny jest sposób, w jaki będziecie rozmawiać z projektantem i w jakich warunkach.

→ Czy ma on z góry określone godziny pracy?

→ Czy i ile razy możecie spotkać się w biurze lub na budowie?

→ Czy są jakieś ograniczone ilości godzin na konsultacje?

→ Czy wymieniacie korespondencję mailowo, telefonicznie, czy przy pomocy specjalnej platformy?

 

Zastanówcie się jaki sposób komunikacji wam najbardziej odpowiada.

Może pracujecie do 17, macie małe dziecko i najwygodniej wam odpisać spokojnie na wiadomości późnym wieczorem gdy jest już spokojnie? A może jednak lubicie mieć załatwione wszystko od ręki i wolicie po otrzymaniu maila z projektem szybko omówić telefonicznie wszystkie wasze uwagi? Lub wolicie się spotkać twarzą w twarz z projektantem i chcecie podczas spotkania wszystko zobaczyć i wyjaśnić, a wy przekażecie od razu swoje sugestie? A może lubicie porządek i mieć projekt oraz całą korespondencję w jednym miejscu?

Nasze biuro oferuje klientom darmowy dostęp do specjalistycznej platformy, gdzie mają oni cały projekt i korespondencję dostępną on-line 24h/7. Dzięki temu nie trzeba przeszukiwać e-miali, a nawet najcięższe załączniki nie spamują skrzynki.


Więcej na ten temat naszego Menadżera Projektów znajdziecie na naszym Instagramie w zapisanych relacjach TUTAJ


 

Umowa z architektem wnętrz

5# Jasne zasady prowadzenia projektu

Brak umowy? Nie wiecie, w jakiej postaci otrzymacie projekt? Kiedy macie dokonać płatności? Kiedy otrzymacie ostateczne rysunki dla wykonawcy?

Jasne zasady współpracy są bardzo istotne, aby uniknąć niedomówień i rozczarowań. Wy macie prawo nie znać się na tym jak powinien wyglądać projekt wnętrz, jednak projektant powinien jasno omówić z wami m.in.:

 • co otrzymacie w ramach współpracy
 • kiedy będzie dany etap oddany
 • jak będzie wyglądał projekt końcowy
 • kiedy należy zapłacić za dany etap
 • ile będzie korekt i wiele innych…

a to wszystko powinno znaleźć się dodatkowo w umowie, którą podpisujecie na samym początku współpracy.


Teraz zastanowicie się - jeśli macie do zaprojektowana ponad 150 m2 nowy dom, czy podejmiecie współpracę (bez namysłu) z architektem wnętrz, który wykonał projekt jednej łazienki dla waszej cioci, bo „u niej się sprawdził”?

A czy już wiecie, o co zapytać projektanta wnętrz, aby nie żałować nie tylko pieniędzy, ale i straconego czasu? :)

Po dobrze zakończonej współpracy poczujecie satysfakcję, że to były dobra inwestycja i tego właśnie wam życzę!

 

Udostępnij wpis na: