Porady architekta wnętrz - gdzie i jak wykonać ukryte półki w łazience?

Jednym z powodów, dla których wybieramy prysznic zamiast wanny, jest oszczędność czasu spędzanego w kąpieli - oczywiście pod warunkiem funkcjonalnej organizacji przestrzeni w łazience. Półki wnękowe pod prysznicem pozwolą Ci mieć wszystkie potrzebne kosmetyki w zasięgu ręki. Jak zawrzeć je w projekcie wnętrza? Co zrobić, gdy konstrukcja ścian uniemożliwia wykonanie półek wnękowych? Przed wami kilka pomysłów na aranżację półek w łazience.

#1 Półki wnękowe pod prysznicem

Ukryte półki świetnie sprawdzają się przede wszystkim pod prysznicem. Wykonane w ścianie, wykończone płytkami lub mozaiką, stanowią dodatkową dekorację - co więcej, są też funkcjonalne, ponieważ szybko i w prosty sposób można je umyć. Ponadto półki wnękowe nie “zabierają” przestrzeni w kabinie, co znacznie zwiększa komfort korzystania z prysznica.

Jeśli jesteście dopiero na etapie remontu swojej łazienki, możecie z góry zaplanować miejsce na wnękę. Minimalne wymiary, jakie należy na nią przeznaczyć w celu wygodnego korzystania z kosmetyków, to głębokość ok. 7 cm i wysokość ok. 25 cm - oczywiście im więcej, tym lepiej. Jeśli w łazience ma znaleźć się prysznic i ścianka wolnostojąca z ukrytymi półkami, jej grubość powinna wynosić przynajmniej 17-20 cm.

 

półki wnękowe w łazience

2# Półka wnękowa w zabudowie

Przed podjęciem decyzji o wykuciu nowej wnęki warto zastanowić się, czy miejsce na nią nie powstanie gdzieś przy okazji innej zabudowy. Takie rozwiązanie zastosowaliśmy w poniższym projekcie: prysznic jest zaraz przy zabudowie wc, a półki znalazły się nad stelażem.

 

półka wnękowa w zabudowie

 

Jeśli planujecie wykonanie prysznica z armaturą podtynkową, być może konieczne będzie pogrubienie ściany. Można wykorzystać taką sytuację i w pogrubionej powierzchni wykonać jednocześnie wnęki po obu stronach prysznica.

Deweloperzy często wymuszają wykonanie przedścianki w celu zabudowania rur. Aby nie marnować tej przestrzeni, można zagospodarować ją i wykonać w niej funkcjonalną wnękę na kosmetyki.

 

półki łazienkowe w zabudowie

3# Gotowe półki łazienkowe

Jeśli po wyczerpaniu wszystkich możliwości okaże się, że faktycznie nie macie miejsca na wykonanie wnęki, sięgnijcie po gotowe elementy wyposażenia. Na rynku znajdziecie wiele pięknych, estetycznie wykonanych półek, np. takich, jak w poniższym projekcie: zastosowano tu produkty firmy IMOdesign.

 

półki do łazienki IMOdesign

 

Wybór konkretnego modelu zależy od waszych indywidualnych preferencji i stylu, w którym urządzona jest cała łazienka. Do najpopularniejszych rozwiązań należą półki szklane, metalowe z chromowanym wykończeniem lub malowane proszkowo o eleganckiej, matowej powierzchni. Urządzając niewielkie pomieszczenie warto zdecydować się na półki szklane - modele tego typu dają wrażenie optycznej lekkości i nie przytłaczają wnętrza. Natomiast jeśli macie trochę więcej przestrzeni, to bardzo nowocześnie zaprezentują się w niej geometryczne, proste formy.

 

4# Półka łazienkowa przy wannie z prysznicem

W łazienkach wyposażonych w wannę z prysznicem można celowo odsunąć się z wanną od ściany tak, aby wzdłuż jej krawędzi pozostawić miejsce na półkę na kosmetyki.

 

półka łazienkowa przy wannie

 

Warto zrobić to zwłaszcza w łazience na poddaszu, gdzie ściany kolankowe często i tak są niskie - w ten sposób wykorzystacie przestrzeń we wnętrzu do maksimum, a wszystkie niezbędne akcesoria kąpielowe znajdą się na wyciągnięcie ręki.

 

półka w łazience na poddaszu

 

Półki łazienkowe skrojone na miarę

Możliwości aranżacji półek łazienkowych są tak szerokie, że nawet w ciasnych lub nietypowych wymiarowo wnętrzach można wprowadzić funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie. 

Jeśli potrzebujecie porady w tej kwestii lub szukacie kontaktu do sprawdzonego wykonawcy, zapraszamy do kontaktu - chętnie pomożemy w metamorfozie waszej łazienki.

 

Udostępnij wpis na: