Myślisz o nowej kuchni? Sprawdź, jak uniknąć 10 największych błędów

Nasze kuchnie często pełne są mankamentów, z których właściwie nie zdajemy sobie sprawy. Czasami trudno nawet wyobrazić sobie, jak można polepszyć swój komfort życia dzięki przemyślanemu projektowi. Dostrzegamy to dopiero, gdy ktoś podpowie, że może być inaczej, wygodniej, lepiej.

Jeśli planujecie remont kuchni lub będziecie urządzać ją po raz pierwszy, to warto od początku pamiętać o kilku istotnych elementach. To da wam pewność, że korzystanie z kuchni będzie w pełni komfortowe, a na waszym koncie zostanie trochę zaoszczędzonych środków. Zobaczcie, jakie błędy najczęściej występują przy urządzaniu nowych kuchni i jak ich uniknąć!

1. Nieodpowiednia wysokość blatu kuchennego

Aby przy blacie kuchennym dobrze się pracowało, należy dostosować jego wysokość do swojego wzrostu. Jako społeczeństwo z pokolenia na pokolenie stajemy się wyżsi, dlatego i meble kuchenne “rosną” - blaty o wysokości 90 cm to już standard. Wyjątkiem są kuchnie u osób niskich - o wzroście ok. 160 cm lub ograniczenia techniczne (np. blat przechodzący w parapet okienny na wysokości innej, niż standardowa)

Można przyjąć, że średnia wysokość blatu kuchennego to ok. 90-93 cm, dla osób niższych - 85 cm.


 Jak zmierzyć optymalną wysokość blatu kuchennego? 

Stańcie prosto. Zegnijcie łokieć pod kątem prostym. Zmierzcie wysokość od ich spodu łokcia do podłogi. Od wyniku odejmijcie ok. 10-15 cm. W ten sposób otrzymujemy optymalną dla nas wysokość blatu. Oczywiście każdy domownik ma inny wzrost, więc przed podjęciem decyzji trzeba wypracować kompromis :)


 

jak zmierzyć wysokość blatu kuchennego?

2. Brak dobrego oświetlenia w kuchni

Chodzi tu nie tylko o odpowiednio dobraną moc źródeł światła (np. żarówek), ale również o ich odpowiednie rozmieszczenie i liczbę.

Jeśli deweloper zaplanował w kuchni tylko jeden kabel na środku sufitu, w zmianach lokatorskich warto poprosić o dołożenie jeszcze jednego obwodu. Może być on np. w formie wypuszczonego kabla pod sufitem w miejscu górnych szafek kuchennych. Poproście o włącznik na wysokości ok. 100 cm pod tymi szafkami. Możecie wykorzystać ten obwód np. na oświetlenie w formie profilu wpuszczanego z przysłoną i taśmą LED. Będzie on ulokowany bezpośrednio nad blatem kuchennym. Dzięki temu nie będziecie rzucać sobie sami cienia z lampy górnej i otrzymacie bardzo dobre doświetlenie blatu.

 

oświetlenie kuchenne - moc i rozmieszczenie żarówek

3. Gniazdka prądowe za sprzętami AGD

Nieumieszczanie gniazdek za sprzętem AGD jest jedną z najważniejszych zasad projektowych. Jeśli nie chcecie płacić za dodatkowe zmiany po odbiorze mieszkania (średnio przerobienie jednego punktu prądowego to kwota od 50 zł do 100 zł/szt.), warto zastanowić się nad układem szafek w kuchni już po zakupie lokalu i przekazać zmiany lokatorskie deweloperowi. Przesunięcie gniazdek jest w cenie mieszkania - dodatkowo zapłacicie jedynie za dołożenie nowych.

Dla wygody i bezpieczeństwa najlepiej wykonać gniazdka prądowe w szafach obok AGD, tak aby mieć do nich wygodny dostęp przy ewentualnej awarii.

 

gniazdka prądowe w kuchni - gdzie umieścić?

4. Przyłącze do wody i odpływ do zmywarki w niefortunnym miejscu

Podobna zasada tyczy się przyłącza do wody i odpływu do zmywarki. Za zmywarką zostaje niewiele miejsca, dlatego warto ulokować ją obok zlewu. Podłączenia można wówczas przeprowadzić za szafkami i podłączyć się do syfonu w zlewozmywaku.

W kuchni będzie bezpieczniej, jeśli gniazdo prądowe do zmywarki również znajdzie się w szafce pod zlewem. Dobry wykonawca powinien podpowiedzieć, że musi być to gniazdo ze szczelnością IP44.

 

odpływ do zmywarki - podłączenie

5. Zakup płyty grzewczej o złej mocy

Jeśli planujecie zakup nowego sprzętu AGD, w tym zmianę z płyty gazowej na płytę indukcyjną, w pierwszej kolejności zwróćcie uwagę na jej moc.

Większość płyt indukcyjnych potrzebuje zdecydowanie większego poboru mocy niż to, co zostało poprowadzone do mieszkania; szczególnie często tyczy się to starszych lokali. Przed zakupem wybranej płyty indukcyjnej sprawdźcie, jaki jest jej całkowity pobór mocy (często jest to ok. 7kW) oraz upewnijcie się, jaką moc macie w mieszkaniu. Jeśli podłączycie urządzenie o zbyt wysokim zapotrzebowaniu na pobór prądu, w najlepszym wypadku wybijecie bezpieczniki, a w najgorszym może dojść nawet do przepalenia kabli i pożaru.

 

pobór mocy płyty grzewczej a moc w mieszkaniu

6. Nieprawidłowe ustawienie płyty grzewczej

Aby zachować bezpieczną, komfortową odległość płyty od ściany czy innych szafek, należy przeznaczyć na nią ok. 15-30 cm. W ten sposób praca w kuchni oraz sprzątanie będą łatwiejsze.

Dodatkowo warto pamiętać, że okap przy płycie gazowej powinien znajdować się na wysokości 70-75 cm od płyty, a do wykończenia ściany w tej strefie nie można stosować płyty meblowej lub innych łatwopalnych materiałów. Przy pozostałych płytach restrykcje są mniejsze, jednak nadal trzeba pamiętać, aby zachować odległość minimalną do okapu - ok. 50-60 cm.


 Dokładne wytyczne mogą się różnić w zależności od producenta. Warto je sprawdzić jeszcze przed zakupem!


 

jak ustawić płytę grzewczą i okap kuchenny?

7. Gniazdka robocze zbyt wysoko

Marzycie o efektownych płytkach kuchennych lub szkle z nadrukiem? Po ustaleniu wysokości blatu zwróćcie uwagę na wysokość przewidzianą dla gniazdek i włączników nad blatem. W stanie deweloperskim gniazdka potrafią znajdować się nawet na wysokości 120-130 cm i wychodzą na samym środku pięknych płytek. Także tutaj sprawę załatwi prośba o przesunięcie gniazdek w uwagach lokatorskich.

 

gniazdka robocze w kuchni - jaka wysokość?

8. Zbyt mało miejsca na lodówkę side by side

Sprzęt piękny i funkcjonalny, lecz wymagający starannych pomiarów: choć jest to wolnostojące AGD, włączając je do projektu kuchni trzeba otworzyć instrukcję montażu i sprawdzić, jakiej wymaga przestrzeni. Lodówki tego typu mają szerokość 90 cm, jednak często wystają o ok. 5-10 cm przed lico frontów mebli kuchennych oraz potrzebują ok. 5-7 cm odstępu od ściany oraz ok. 5 cm wokół - tak, aby można było otworzyć fronty lodówki pod kątem powyżej 90°. W przypadku małej kuchni lub krótkiej zabudowy mebli kuchennych możecie mieć problem, aby taką lodówkę zmieścić. Może warto zamienić ją na lodówkę o szerokości 70 cm lub wyższą.

 

lodówka side by side - wymiary i pozycja w kuchni

9. Zlewozmywak na tle okna

Generalnie nie ma w nim nic złego - pod warunkiem, że to zabieg przemyślany, a nie zwykła pogoń za trendami. Jeśli nie mieszkacie na parterze, upewnijcie się, że po montażu zlewozmywaka będziecie w stanie otworzyć okno. Jeśli natomiast jesteście przyzwyczajeni do suszarki na naczynia w szafce, to weźcie pod uwagę, że będzie trzeba sięgać do niej dalej lub całkiem z niej zrezygnować. Może się to okazać się dla was uciążliwe.

 

blat kuchenny na poziomie parapetu

10. Zbyt niski blat przechodzący w parapet

Pomysł blatu przechodzącego w parapet trzeba dobrze przedyskutować, szczególnie w rozmowie ze stolarzem. Fachowiec musi sprawdzić, czy jest to możliwe - przy takim rozwiązaniu blat często “ląduje” zbyt nisko. To rzutuje nie tylko na ergonomię, o której wcześniej pisaliśmy, ale może uniemożliwić montaż zmywarki. Decydujące są wówczas grubość blatu oraz rodzaj uchwytów.


Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą wam uniknąć kosztownych przebudów i zmian w trakcie remontu. Staranne przygotowanie planu nowej kuchni i jego szczegółowe omówienie z wykonawcą mogą przynieść duże oszczędności sięgające nawet kilku tysięcy złotych!


Mieliście jakąś wpadkę w kuchni, która kosztowała was nerwy, stracony czas lub pieniądze?

Podzielcie się swoją historią. Napiszcie w komentarzu lub na nasz e-mail biuro@nelajust.pl!

Udostępnij wpis na: