projekt wnętrz,ankieta,wizualizacje,budżet,projekt, korekty

Jak powinien wyglądać dobry projekt wnętrz?

Jest wiele artykułów na temat tego, jak powinien wyglądać projekt wnętrz. Jednak mało kto opisuje co powinien zawierać dobry projekt wnętrz.

Na co zwrócić uwagę wybierając spośród wielu ofert na projekt wnętrz?

Bez wiedzy, w jaki sposób porównać oferty projektów wnętrz, ciężko zrobić to dobrze. Nie jestem specjalistą w każdej dziedzinie i wybierając na przykład telewizor porównuję cenę, opinie i przekątną ekranu. Nie mam dostatecznej wiedzy, aby sprawdzać rzetelnie pozostaje parametr produktów. Dlatego tak często opieramy się na opinii sprzedawcy. W naszych oczach to on jest specjalistą.

Dlatego chciałam wam przedstawić, jako specjalista w dziedzinie aranżacji wnętrz, na co faktycznie zwrócić uwagę, aby dobrze porównać oferty na projekty wnętrz.

Poniżej kilka najważniejszych elementów dobrego projektu mieszkania lub domu prywatnego. Czyli takich wnętrz, które będą dla was, a nie pod wynajem bądź biuro czy sklep.

1# Ankieta i poznanie waszych potrzeb przed rozpoczęciem projektu

Projekt nie może powstać z powietrza.

Najważniejszym elementem jest poznanie waszych potrzeb. Nie wyobrażam sobie wykonania projektu bez zapytania się klienta, jakie ma wymagania. Potrzeby można poznać przez przekazanie inspiracji, wypełnienie ankiety bądź zwykłą rozmowę.

Przykładowo może to być ankieta do wypełnienia on-line, a później godzinna rozmowa, która również może być on-line. Inny sposób to zadawanie pytań przez projektanta na spotkaniu w biurze. Często opcja druga jest dwa razy dłuższa. Obie formy są dobre. Jednak sposób, w jaki to projektant wykona, jest dla was istotny, ze względu na wasz czas, który musicie na to poświęcić. Czy wolicie spotkanie on-line? Czy wolicie spotkanie przy kawie i macie możliwość przyjechać w godziny pracy biura projektowego?

2# Wizualizacje, czyli jak projektant przedstawia swój pomysł

Wizualizacje to widoki poglądowe z modelu 3D wykonywane w programie komputerowym przez architekta wnętrz.

Dobry projekt do wnętrz nie musi posiadać wizualizacji. Wiele projektantów, którzy tworzą moodboardy lub szkice odręczne, również wykonują świetne projekty wnętrz. Wizualizacje są jedynie formą prezentacji pomysłu projektanta wam. Czyli jest to jedna z form "sprzedania" wizji projektanta wnętrz klientowi.

Taką formą mogą być też zestawienia realnych próbek i pokazania na spotkaniu, czy wykonanie szkiców odręcznych i zestawienie inspiracji.

Zwróćcie uwagę, w jaki sposób projektant przedstawia swoje projekty i pomysły oraz czy taka forma wam odpowiada.

Architekt wnętrz Nela Just

3# Rozmawianie o projekcie - jak często i w jaki sposób

W jaki sposób będziecie rozmawiać z projektantem, jest bardzo istotny elementem. Wspominałam również o tym na początku.

Musicie sprawdzić, czy taka forma komunikacji jest dla was wygodna, jaką projektant oferuje. Dowiedzcie się, czy będziecie musieli przyjeżdżać na spotkania do biura projektanta bądź do sklepów z produktami i tam omawiać projekt, korekty i akceptować propozycję. Jeśli taka forma dla was nie jest wygodna, czasami lepiej zdecydować się na projekt wykonywalny zdalnie bądź częściowo zdalnie.

Nie jest powiedziane, że idealny projekt wnętrz polega na osobistych spotkaniach z projektantem. Wiele świetnych projektów jest wykonywanych w 100% zdalnie.

Ważne, aby dobry projekt wnętrz zawierał możliwość swobodnej rozmowy z projektantem wnętrz. Zarówno podczas wykonania projektu jak i po jego zakończeniu, jeśli pojawią się pytania. Zauważyłeś, że są jakieś limity? Zapytaj projektanta, od czego zależą.

4# Co dokładnie będzie zawierał projekt wnętrz?

Nad tym punktem najczęściej projektanci się rozpisują w swoich artykułach.

Trzeba zwrócić uwagę na to, co będzie zawierał projekt, bo zwykle od tego zależy cena całego projektu.

Podstawą jest projekt koncepcyjny, który będzie zawierał przede wszystkim wizję wnętrza. Kolejny to projekt kompleksowy - ten będzie obejmował również listę wyposażenia oraz dokładną dokumentację techniczną.

Jednak uważajcie na nazwy tych projektów, ponieważ nie są normalne. Każdy projektant wnętrz może nazwać swój zakres jak chce. Musicie zwrócić uwagę, co dokładnie kryje się pod hasłem kompleksowywykonawczy, pełny itp.

Ostatecznie do was zależy decyzja, na której zakres się zdecydujecie. Nawet jeśli projekt wnętrz będzie tylko rzutem funkcjonalnym (rzut z góry z oznaczeniem mebli) i będzie zawierał pozostałe elementy, o których tu piszę to będzie to dobry projekt wnętrz, tylko w zdecydowanie mniejszym zakresie.

5# Korekty do projektu - czy duża ilość to dobrze?

Nie ilość, a jakość. Nie zawsze duża ilość korekt świadczy w ofercie o tym, że będzie to dobrze wykonany projekt wnętrz.

Projektant może w ofercie zawrzeć tylko jedną serię korekt, ale wytłumaczy koncepcję, wizję wnętrza i pomoże w świadomym podejściu decyzji. Wtedy ta jedna korekta będzie wystarczająca.

Pozornie jest to element, który najłatwiej jest porównać w ofertach. Niektórzy proponują jedną korektę, a inni trzy. Jednak nie to jest najważniejsze i nie koniecznie świadczy to dobrze o projekcie. Zwykle powinno być tak, że im więcej korekt tym cena projektu będzie droższa.

Jeśli wahacie się między dwoma ofertami, dla lepszego porównania ceny możecie zapytać - ile by kosztował projekt z jedną serią korekt. Tak, aby złapać wspólny mianownik.

Upewnijcie się też co przed wykonaniem korekty zobaczycie, żeby świadomie podjąć decyzję o jakiejś zmianie.

Czy poza widokami z modelu (wizualizacjami) zobaczycie zdjęcia produktów? Lub będziecie mogli je sami zobaczyć i dotknąć w sklepie? Czy projektant opowie wam o tym, co zaproponował i dlaczego? Czy omówi z wami, jak obecna koncepcja ma się do kosztorysu? W końcu na budżecie opiera się realizacja całego projektu.

Wg mnie dobry projekt również opiera się na jasnej komunikacji, czyli wszystkie uwagi powinny zostać spisane, a podczas rozmowy projektant powinien z wami porozmawiać o tym czy rozwiązanie, które zmieniacie będzie dobre i odpowie na wasze wątpliwości. W końcu to architekt wnętrz jest tu specjalistą i warto zapytać go o opinię i radę.

6# Dbanie o budżet od samego początku

Inspiracje, oparcie się o realne produkty oraz ich ceny.

Kolejne ważny element to budżet, ponieważ dobry projekt wnętrz od początku powinien opierać się o realny budżet na wykonanie projektu. Czyli kwotę, jaką posiadacie na wykończenie waszego wnętrza.

Często nawet projektant powinien podpowiedzieć (gdy zobaczy wasze inspiracje) jaki budżet powinniście mniej więcej założyć na wykończenie wnętrza w takim standardzie i stylu, jaki wam się podoba.

Nawet koncepcja powinna zawierać już orientacyjny kosztorys, abyście zobaczyli czy faktycznie to co zostało zaproponowane zmieści się w waszym budżecie.

7# Czas na wykonanie projektu wnętrz

Powinien być adekwatny do zakresu. Jeśli będzie do wykonania tylko jedno pomieszczenie może być to krótki czas (2-4 tygodnie), jeśli cały dom 200m² - nawet 6-12 miesięcy.

Niestety, ale nie ma jednego sprawdzonego przepisu na to, ile powinno trwać zaprojektowanie 1m². Każde biuro projektowe będzie miało inny czas na wykonanie projektu. A każdy zakres (rodzaj projektu oraz rodzaj pomieszczeń) też będzie trwał różnie. Na ostateczny czas zależy też od tego, jak dużą kolejkę projektów już posiada dana firma.

Jednak przy dobrze wykonywanym projekcie, architekt wnętrz jest w stanie określić szacunkowo z góry ile trzeba poczekać na projekt. Powinien nawet zadeklarować się ile trwa wykonanie danego etapu i od czasu zależy ostateczny czas.

Zwróćcie uwagę przy ofertach, jeśli większość firm określa termin wykonania 100m² na 3 do 6 miesięcy, a inna firma jest w stanie taki sam zakres wykonać w jeden miesiąc. Może rodzaj projektu jest inny? A może sposób prezentacji uproszczony?


Bardzo się wam śpieszy? Polecam Projekt Minimum to nie konsultacje — to coś więcej 


Teczka z projektem wnętrz

8# Jak będzie wyglądał projekt wnętrz na końcu?

Projekt (chociaż najistotniejsze rysunki) powinien zostać wydrukowany w skali. Nie drukowanie projektu ze względu na ekologię nie jest (wg mnie) dobrym wytłumaczeniem. I tak zostanie wydrukowany przez wykonawcę lub klienta, a lepiej, aby (ze względu na "oszczędność" lub problemy techniczne) rysunek przeznaczony na kartkę A2 nie został wydrukowany w pomniejszeniu na A4 lub (o zgrozo) w skali, ale tylko fragment bez opisów.

A takie rysunki są na budowach. Nie widziałam jeszcze, aby wykonawca na budowie miał przed sobą rysunki łazienki na smartfonie czy laptopie i tak kład płytki...

Upewnijcie się, że przygotowane rysunki końcowe będą w formie papierowej lub formacie, w którym jesteście w stanie je wydrukować.

Układ funkcji salonu z kuchnią

Raczej nie tak ważne...

UKŁAD FUNKCJONALNY

Być może będzie dla was to zaskakujące, ale nie ma konieczności wykonywania układu funkcjonalnego (czyli rzutu płaskiego z rozmieszczeniem mebli i pomieszczeń). Jest to tylko rysunek, który ułatwia proces wykonania projektu wnętrz. Dzięki niemu może być on szybciej wykonany, z mniejszą ilością korekt na kolejnym etapie. Sama go wykonuję. Jednak jego brak czy mała ilość wersji układu funkcjonalnego nie świadczy o tym, że projekt będzie źle zrobiony lub mniej wartościowy.

PROGRAM KOMPUTEROWY

To, co również nie jest aż tak bardzo istotne, to sam program, w którym wykonywany jest projekt wnętrz.

Może być darmowy, albo bardzo drogi dla profesjonalistów. Można zrobić świetny projekt z moodboardów bądź szkiców odręcznych.

Program komputerowy (tak jak i sam komputer) to tylko narządzie, jakim pracuje architekt wnętrz. A wizualizacje z modelu 3D to tylko wizja wnętrz, którą projektant wam prezentuje. Jedni mogą zrobić proste widoki z modelu, a inni bardzo realistyczne obrazy wraz z detalami i dekoracjami, symulacją oświetlenia dziennego i nocnego. To, czy taka forma do was przemawia, zależy od was. Realistyczne wizualizacje możliwie oddadzą wrażenie, jak będzie wyglądać wasze wnętrze. Jednak sam projekt wnętrz nie będzie z tego powodu lepszy.

Jest to moja obiektywna opinia na temat tego jak powinien wyglądać dobry projekt wnętrz mieszkania lub domu prywatnego.

Myślę, że pomoże ona wam w odróżnieniu spośród wielu ofert, które otrzymujecie po wysłaniu zapytania o projekt wnętrz.

A jeśli jeszcze nie otrzymaliście oferty na projekt wnętrz ode mnie to śmiało piszcie biuro@nelajust.pl

Oferta jest darmowa i niezobowiązująca!

Udostępnij wpis na: