Wstępny kosztorys, a lista wyposażenia - czyli jak zrealizować projekt wnętrz

Tabelki są nudne i mało atrkacyjne - wiem. Jednak są konieczne, aby stanąć twardo na ziemi i zastanowić się jak Projekt, który świetnie wygląda na wizualizacjach będzie zrealizowany.


Krótko o tym czym jest lista wyposażenia, a kosztorys u mnie

Lista wyposażenia (produktów), a wstępny kosztorys wydaje się, że są to te same rzeczy, a jednak docelowo znacznie się od siebie różnią. Szczegółowa lista wyposażenia jest wykonywana tylko w Projekcie Kompleksowym. Natomiast wstępny kosztorys robimy tylko przy Projekcie Koncepcyjnym.


Jakie są inne najważniejsze różnice w Projekcie Koncepcyjnym, a Kompleksowym można przeczytać tutaj


Czym jest wstępny kosztorys w Projekcie Koncepcyjnym?

We występnym kosztorysie jest określony szacunkowy budżet potrzebny na realizację całej inwestycji. Znajdziecie tam listę produktów koniecznych do urządzenia mieszkania (z orientacyjnymi kwotami) oraz szacunkową kwotę za robociznę (podana na podstawie doświadczenia, po konkretną trzeba zgłosić się do wykonawcy).

Na pierwszej stronie zawsze jest

  • podsumowanie kwoty potrzebnej na dane pomieszczenie
  • kwota jaką warto mieć w zapasie
  • ile wychodzi całość względem przeznaczonego budżetu (budżet to kwota, o której rozmawialiśmy na samym początku współpracy)

Dzięki temu można się szybko zorientować, które pomieszczenie będzie najbardziej kosztowne (zwykle jest to łazienka i kuchnia, co nie jest zbyt szokujące). Wiecie też ile trzeba przeznaczyć na elementy te często niezbędne - takie jak drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, roboty i materiały budowlane, osprzęt itp.

Cały kosztorys udostępniony jest on-line, więc każdą pojedynczą pozycję można skomentować i otrzymać odpowiedź na bieżąco.

Ogólnie zawsze są dwie opcje:

  • optymistyczna - oszczędna, gdzie staram się, aby dobierany rodzaj wyposażenia zmieścił się w budżecie.
  • pesymistyczna - "wypasiona", czyli sprawdzamy górną granicę waszego budżetu. Tutaj zawierają się marzenia takie jak bateria podtynkowa, blat kamienny, wszystkie meble projektowane itp. Ogólnie wyposażenie, które z zasady zwykle jest droższe. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że nigdy nie mieścimy się w założonym budżecie, ale od razu widać ile brakuje i czy idziemy na całość czy jednak z czymś trzeba będzie przystopować.

Następne strony to już kolejne pomieszczenia z listą poszczególnych elementów wyposażenia (podłogi, drzwi, płytki, lampy, meble itp.). Niestety niektórych szokuje jak wiele jest elementów. Niejednokrotnie to 15-30 produktów na pokój, co daje nawet 150-300 produktów do znalezienia, sprawdzenia i dobrania. Jest to jeden z elementów, dlaczego projekt wnętrz (lub projektowanie na własną rękę) jest takie czasochłonne.

We wstępnym kosztorysie jest:

  • zestawienie prawie wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia (czego w ogóle nie zawiera żadna lista wyposażenia przeczytacie poniżej)
  • ok. 30%-40% produktów jest podanych z linkiem do sklepu
  • określona ogólna ilość, najważniejsza cecha produktu (jak np. wymiar płytki, sofy, czy kolor lampy)
  • orientacyjne kwoty

Nie będzie tutaj dokładnych ilości z zapasem i kilku innych informacji, które zawiera lista produktów.

    Poniżej kilka stron z przykładowego wstępnego kosztorysu.

    Czym jest lista wyposażenia w Projekcie Kompleksowym?

    To już konkretna lista z wyposażeniem aranżacji wnętrz, dzięki której będzie można zrobić kompletne zakupy do swojego wnętrza. W Liście Wyposażenia są zebranie wszystkie elementy potrzebne do wykonania aranżacji projektowanego wnętrza.

    Zawiera:

    • zdjęcie poglądowe produktu
    • nazwę producenta, marki, modelu
    • link do zdjęć rzeczywistych (np. płytek w zestawieniu z innymi materiałami, które są użyte w projekcie)
    • dokładną specyfikację (np. kolor, barwa światła, IP, opis materiału z jakiego jest wykonany)
    • dokładną ilość w m² lub na sztuki (w przypadku płytek podany jest przyjęty zapas)
    • namiar na sklep, gdzie można kupić, czy wykonawcę, który podejmie się zrobienia mebla

    Nie jest to jednak lista absolutna i całkowicie kompletna, więc pytanie - czego tam nie znajdziesz?

    Nie znajdziesz tam produktów, które nie wpływają znacząco na aranżację, czyli:

    • dekoracji (np. wazonu, misek)
    • dodatków (np. poduszek, koców)
    • roślin i kwiatów
    • sztuki (chyba że jest zamierzona) jak rzeźb, obrazów itp.
    • jednostki klimatyzacji
    • kratek wentylacyjnych (chyba że są istotne dla wnętrza), czy anemostatów
    • sprzęt RTV, głośników

    Dlaczego to nie znajduje się w liście?

    Dodatki i dekoracje najlepiej wybierać od razu w sklepie najlepiej z dekoratorem wnętrz. Jest to asortyment, który bardzo szybko się zmienia.
    Natomiast klimatyzację czy sprzęt RTV najlepiej skonsultować z fachowcem, czy sklepem. Oczywiście chętnie podpowiemy czy będzie to pasować do stylistyki wnętrza.

    Na co warto zwrócić uwagę?

    Na osprzęt, czyli włączniki i gniazda prądowe — będzie podany dokładny model oraz rodzaj czy kolor, ale ilość będzie orientacyjna. Dokładne zestawienie powinien wykonać elektryk, ponieważ często dochodzi jeszcze dodatkowy osprzęt np. oświetlenia zewnętrznego, gniazd internetowych, głośnikowych itp. Wiele z tych decyzji jest podejmowanych na bieżąco na budowie.

    Warto pamiętać, że otrzymane wyceny są aktualne na dzień ich otrzymania.

    Bez pieniędzy nie ma remontu, a bez kontroli nad pieniędzmi nie ma skończonego remontu

    Możecie żyć przez parę lat w niewykończonym mieszkaniu, jeśli nie zapanujecie nad swoim budżetem, za nim zaczniecie prace remontowe. Może z jakiegoś powodu nie potrzebujecie projektu wnętrz, ponieważ chcecie wszystko wykonać sami jednak kosztorysu - nie powinno wam zabraknąć.

    Jeśli zastanawiacie się nad projektem wnętrz, to zgłosicie się do mnie z prośbą o wycenę, a taki uproszczony kosztorys otrzymacie gratis!

    Udostępnij wpis na: