Rysunki do wnętrz - po co?

"Rysunki? Przecież tego wykonawca nawet nie ogląda!"

Z takim stwierdzeniem spotkałam się kiedyś od przyszłej klientki.

Grzecznie wytłumaczyłam, że jeśli wykonawca nie ma zamiaru wykonywać swojej pracy z przygotowanych rysunków tylko z "obrazków", bo rysunki są za trudne, to powinna raczej zastanowić się, czy nie zmienić wykonawcy. Nie wiem na ile to była prawda, a na ile próba przekonania mnie, że cena za projekt mogłaby być niższa, bo rysunki przecież nie są potrzebne, jednak projekt został wykonany z rysunkami.

Dla dobrego fachowca od wykończenia wnętrz rysunki są jak święta księga, w którą się zaczytują jeszcze przed wejściem na inwestycję. Nie raz wykonawca dopytywał o pewne kwestie związane z projektem, mimo że jeszcze nie zaczął prac.

Chciał się dobrze przygotować i zastanawiał się jakie materiały budowlane i narzędzia będą mu potrzebne. Jest to też świetne zarządzanie czasem, bo gdyby zrobi to na budowie, to musiałby jechać do sklepu, bo czegoś zapomniał. Na zakończenie każdego Projektu proponuję klientom spotkanie na budowie, aby wykonawca miał możliwość takiego zapoznania z Projektem.

Jak wyglądają rysunki w dwóch różnych Pakietach, które oferujemy w NELA JUST architektura wnętrz?

Wszystkie rysunki są wykonywane po wcześniejszej, dogłębnej analizie Twoich potrzeb  oraz po otrzymaniu rysunków budowlanych lub wykonaniu inwentaryzacji.


RYSUNKI PODSTAWOWE DO PROJEKTU KONCEPCYJNEGO

Rzut aranżacji wnętrz — propozycje

Jego wersje pojawiają się zarówno w Projekcie Koncepcyjnym jak i Kompleksowym.

Są to pierwsze propozycje układu aranżacji mebli, pomieszczeń, ścian i drzwi (a czasami okien jeśli można w to ingerować). Na początek wykonywane są 2 lub 3 wersje. Wybieracie z nich jedną lub dyskutujemy co zmienić, poprawić, co się podoba, a co nie. Tak długo, aby dojść do zadowalającej wersji. Wyciskamy z tego możliwie jak najwięcej. Niejednokrotnie dodawane są odnośniki inspiracji, jakie rozwiązanie chciałabym zastosować, bo widok płaski z góry nie oddaje przestrzeni.

Nad tym rzutem pracujemy, aż będzie przez was zaakceptowany.

Równocześnie przy powstawaniu tego rzutu, powstaje wstępna lista wyposażenia.

Zawiera większość elementów i orientacyjne ceny. Łatwiej jest zdecydować się nad konkretnym rozwiązaniem np. podtynkowa bateria, czy natynkowa? Dużo szafek projektowanych czy mniej?

Już od początku Projektu macie kontrolę nad budżetem, a i sam Projekt dzięki waszej decyzyjności idzie szybciej.

Rzut aranżacji wnętrz — końcowy

Na tym widoku z góry opisany jest rodzaj mebli — które są projektowane, a które gotowe i jakie mają wymiary. Można łatwiej znaleźć zamiennik, jeśli coś np. będzie wycofane ze sprzedaży.

Ten rzut jest już ostatecznie wykonywany po akceptacji koncepcji wnętrza w modelu 3D. Zarówno w Projekcie Koncepcyjnym jak i Kompleksowym. Jeśli były jeszcze jakieś drobne zmiany przy pracy nad koncepcją lub doszły jakieś elementy, które mają znaczenie np. dla ścian, ich wykończenia, rozmiaru lub otworu drzwi to jest to już w tym rzucie zawarte.

Projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej — uproszczony

Raczej żaden architekt wnętrz nie jest również hydraulikiem, dlatego też taki rysunek jest uproszczoną formą czytelną również dla laika.

Zaznaczone i wymiarowane są osie urządzeń takich jak miska toaletowa, umywalka, bateria prysznicowa, odpływ liniowy, zlewozmywak, miejsce przyłącza zmywarki itp. Do tego jest czytelny opis — na jakiej wysokości ma być wykonane przyłącze, gdzie jest istotna lokalizacja danego elementu np. góra umywalki oraz co to jest za urządzenie np. bateria umywalkowa podtynkowa, zestaw prysznicowy natynkowy.

Gdzie, jakie i w jaki sposób przechodzą rury, to już pozostawione jest fachowcom. Zwykle jest to osobny rysunek, ale jeśli nie ma zbyt dużo elementów, to oznaczane jest to na projektach nowych ścian. Ułatwia to wycenę robót.

Projekt ścian i wyburzeń

Opisane są wymiary ścian (ich grubości i rozmierzenie), jak również ewentualne otwory na drzwi (czy okien).

Wszystko w przypadku jeśli są jakieś zmiany, czyli gdy jest coś do wyburzenia lub do postawienia nowego. Nie ingeruję w ściany nośne. Jeśli jest coś, co wymagałoby takiej zmiany jak np. przebicie i zaprojektowanie nadproża, to jest to konsultowane z inżynierem, który wykonuje dodatkowy projekt lub przeliczenia.

Tak samo jak wcześniej — architekt wnętrz nie jest budowlańcem, więc nie jest dokładnie opisane z czego ma zostać wykonana ścianka, jak zaizolowana, jakim tynkiem i gładzią wykończona (może być tylko opis z sugestią). Pozostawiam to do decyzji wykonawcy w konsultacji z wami. To on wam pomoże podjąć najlepszą decyzję.


Na podstawie opisanych wyżej rysunków, wizualizacji oraz waszego opisu wykonawca jest w stanie oszacować wstępny koszt prac wykończeniowych.

Będzie dokładniejszy, niż wasz opis słowny gdzie mają być drzwi, jaki kolor ściany, a gdzie płytki.

Jednak na precyzyjny kosztorys prac można liczyć, dopiero gdy przedstawicie do wyceny szczegółowe rysunki.

Wykonawca nie stwarza nagle dodatkowych kosztów robocizny, a Ty wiesz, ile was to będzie kosztować. Nie tylko pieniędzy, ale i czasu.


RYSUNKI SZCZEGÓŁOWE DO PROJEKTU KOMPLEKSOWEGO

Jeśli decydujesz się na Projekt Kompleksowy, to w nim będą jeszcze inne elementy bardzo istotne dla wykonawców oraz was.

Pamiętajcie, że każdy projektant wnętrz może w swojej ofercie zawrzeć inne rysunki jak również w inny sposób je wykonywać. Architektura wnętrz nie ma standardów rysunków regulowanych prawem budowlanym. Dlatego tak trudno jest porównać oferty różnych projektantów. Warto wiedzieć dokładnie co tak naprawdę będzie zawarte pod hasłem "rysunki".

W ofercie na Projekt Kompleksowy są dodatkowo zawarte takie rysunki jak:

Projekt wykończenia ścian

Ten rysunek zawiera opis materiałów, jakimi będą wykończone ściany. Od podłogi do sufitu, czyli włącznie z cokołem, aż po elementy specjalnie projektowane i rozplanowane na ścianach.

Wykonawca wie, gdzie, ile i jak mają być wykończone ściany. Czy musi robić gładź pod malowanie farbą, czy nie, bo będą płytki, czy trzeba zostawić miejsce na płytę meblową i ile. Wie ile m² ścian ma być wykończonych farbą oraz ma podany kolor z numerem NCS (uniwersalny, ogólnoświatowy numer koloru do odtworzenia w każdej mieszalni farb).

Dzięki numerowi NCS macie dowolność w rodzajach farb. Możemy zasugerować producenta, ale to wykonawca zwykle doradza, czym mu się dobrze maluje, bo ma swoją sprawdzoną technikę. A czasami też klient ma już ulubioną markę farby.

Projekt wykończenia posadzek

Zawiera opis użytych materiałów na podłogach, sposób ich rozmierzenia i ilości.

Może wydaje się istotny tylko przy płytkach, jednak gdy mamy do czynienia z ośmioma rodzajami posadzek to na budowie może zrobić się ciekawie. Na tym rysunku opisane jest rozmierzanie (odkąd wykonawca ma zacząć, aby jak najlepiej wychodziło docięcie), jaki rodzaj posadzki jest zaprojektowany (płytka, panel, deska podłogowa) i jakiej grubości (każdy materiał ma różną grubość np. gresowa płytka potrafi mieć 8mm, a deska 14mm, wykonawca musi to wiedzieć, aby uzyskać równą płaszczyznę bez progów).

Ten rysunek może być bardzo prosty lub bardzo kolorowy ze względu na ilość zastosowanych posadzek.

Widać to w poniższych przykładach.

Projekt instalacji grzewczej i wentylacyjnej — uproszczony

Rysunek ma zaznaczone grzejniki istniejące lub ich nowe miejsce oraz te całkiem nowe, dekoracyjne lub łazienkowe. Są opis co to za grzejnik, na jakiej jest wysokości i rodzaj przyłącza.

Również i ten projekt jest przedstawiony "łopatologicznie", aby każdy mógł go zrozumieć. Jako architekt wnętrz nie jestem instalatorem, ani nawet pasjonatem ogrzewania i wentylacji, a jedynie rozmawiam i konsultuję decyzje z takimi osobami, to owy rysunek zawiera istotne informacje dotyczące aranżacji wnętrz. Nie zawiera przejść kanałów wentylacyjnych, rur grzewczych i przeliczeń mocy itp.

Wentylacja, klimatyzacja i rekuperacja — również są istotne w aranżacji. Potrzebne jest doprowadzenie prądu, zaplanowanie obniżonego sufitu, czy rozmieszczenie lamp. Także brane jest ono pod uwagę, dlatego są oznaczone miejsce wyjścia anemostatów, czy kratek wentylacyjnych, albo na tym rysunku, albo na rzucie sufitów

Projekt sufitów i oświetlenia

Jest to rzut z oznaczeniem punktów świetlnych (jaka lampa tu będzie, w jaki sposób będzie zamontowana) oraz osprzętu (gdzie ma być gniazdko, włącznik, jaki i ile). Również tutaj oznaczone są ewentualne zabudowy na sufitach lub ich dodatkowe obniżenie i o ile. Znajdą się też detale wykonania wnęki z oświetleniem LED, jeśli taka była zaprojektowana.

Projekt łazienki

Zawiera rzut z opisem wyposażenia oraz widoki wszystkich projektowanych ścian. Bez wyjątków.

Rysujemy je wszystkie. Każda będzie miała swoją listę wyposażenia, więc nie ma bałaganu na budowie. Gdy przychodzą płytki, armatura i ceramika to wiadomo, do jakiej łazienki ma być jakie wyposażenie i płytki.

Mała dygresja — kiedyś klientka mnie zapytała jakich pomieszczeń projektuję najwięcej. Bez wahania odpowiedziałam, że łazienek. Mimo że najmniejsze, to sprawiają najwięcej problemów. Myślę, że zgodzi się ze mną każdy, kto choć raz musiał zrobić remont "tylko łazienki".

Meble projektowane i nie tylko

Wszystko, co było wymyślone będzie rozrysowane i czytelnie przedstawione.

Tutaj historia zaczyna się oczywiście od mebli kuchennych. Po raz kolejny — architekt wnętrz, nie stolarz, ani dostawca mebli kuchennych, czy sprzedawca AGD. Jednak meble będą pokazane w widoki 3D (dla jak najlepszego zrozumienia przez wykonawcę) oraz na widokach. Zrozumiale przedstawione są materiały, z których są wykonane fronty, korpusu itp. Wcześniej też pokazuję je na żywo lub chociaż na zdjęciach, abyście byli świadomi co jest wyceniane oraz na co się decydujecie. Są również widoki i opisy jak szafy będą wyglądać w środku, ile jest miejsca na półkach, które są regulowane, ile jest szuflad, jak są otwierane fronty, jakie będą uchwyty, jakie są dodatkowe akcesoria. Wszystko po to, abyście byli świadomi swoich decyzji. Oczywiście historia nie kończy się na kuchni. Tyczy się to również szafek w łazienkach, zabudów łóżek, szaf i garderób i innych.

Poza meblami, jeśli jest taka potrzeba, rysujemy także schody, kominki i inne projektowane elementy pod specjalne zamówienie.


Na zakończenie dodam, że również inspiracją do wykonywania rysunków technicznych było inne pytanie klienta - "Czy Państwa rysunki są na tyle czytelne, abym i ja je zrozumiał?".

Zawsze staram się, aby rysunki były czytelne, ale od tego momentu mam w głowie, aby rysunki były też zrozumiałe dla was — moich klientów, którzy budowlańcami nie są. Bo to Ty zwykle zostajesz już z wykonawcą sam na sam na tym polu bitwy i będziesz weryfikować czy zostało coś wykonane zgodnie z projektem.


To tylko projekt wnętrz. Po co tyle rysunków?

Teczka projektowa na oddaniu potrafi być dość gruba.

Po co to wszystko rysować? Czemu się tak dużo?


Podsumujmy:

  • Rysunki pomagają już od samego początku, bo dostajesz rzetelną wycenę od wykonawcy. Nie jest wyssana z palca, czy wg standardów wykonawcy "bo ja myślałem...", "bo zwykle tak robię..."

  • Już przy rzutach aranżacji masz kontrolę nad swoim budżetem i podejmujesz świadome decyzje. Przez co Projekt idzie szybciej, a Ty możesz szybciej się przeprowadzić do swojego wymarzonego domu

  • Rysunki dla fachowców wykonywane są osobno (wentylacja, hydraulika, elektryka), aby każdy mógł szybko i łatwo znaleźć informacje, które są mu potrzebne — ergo szybciej wykonana praca

  • Nie ma nic gorszego niż chaos na budowie. Rysunki wszystko układają i planują. Wiadomo w jakim pokoju ma być, jaka posadzka, nawet jeśli na budowie jest 8 rodzajów

  • Masz kontrolę i wiesz czego się spodziewać. Zanim pojawią się lampy, wiesz, gdzie i jak będą zapalane, wiesz, że siedząc na sofie masz dostatecznie blisko kontakt, aby podłączyć ładowarkę, masz pewność, że szafa garderobiana pomieści wszystko

  • Możesz zawsze sprawdzić, czy coś zostało wykonane poprawnie, bo rysunki są czytelne. Nie ma niedomówień

Udostępnij wpis na: