Minisłownik budowlany - podsumowanie 2021

#ZBudowlanegoNaNasze

Istnieje wiele rodzajów języków. Gdzieś pomiędzy językiem migowym a węgierskim znajduje się język „budowlany”, który przy pierwszym zetknięciu może wydawać się Wam czarną magią ;) Aby komunikacja przebiegała sprawnie, postanowiliśmy przybliżyć Wam znaczenia niektórych słów.

W zeszłym roku zaczęliśmy serię postów #zbudowlanegonanasze gdzie obrazowo tłumaczymy kilka słów i wyrażeń typowych w naszej branży. Dzięki nim nie będziecie robić dobrej miny do złej gry podczas rozmowy ze stolarzem, wykonawcą czy architektem wnętrz.

Zapraszamy na podsumowanie słownika budowlanego z 2021 roku!

 

# Blenda

Fanom fotografii kojarzy się zapewne z materiałem odbijającym światło, ale element ten ma swoje miejsce również w wyposażeniu domu. Jest to nie otwierana część frontu. Zazwyczaj wykonana z tego samego materiału co reszta frontów i ma za zadanie np. oddzielenie szafki kuchennej od ściany tak, aby front wygodnie się otwierał.

 

Blenda w kuchni

# Oflis

Jest to zaokrąglona powierzchnia drewna, która występuje w postaci jego nieregularnej krawędzi. Oflis często można spotkać np. w wykończeniu stołów lub w rustykalnych, czy loftowych meblach, które posiadają naturalnie zachowane nieregularne krawędzie.

 

Oflis w projekcie wnętrz

# Nakastlik


To inaczej szafka nocna :) Naszym zdaniem jeden z najbardziej praktycznych mebli w całym domu, dającym również ciekawe możliwości aranżacyjne.

 

Nakastlik, szafka nocna w sypialni

# Cargo

Projektując kuchnie, duży nacisk kładziemy szczególnie na funkcjonalność i jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni. I właśnie dlatego często korzystamy z szafek typu cargo. Są to montowane na specjalnych stelażach półki i kosze, które można swobodnie wysuwać z wnętrza szafki. Umożliwia to wygodny dostęp do wszystkich przechowywanych produktów.

Na zdjęciu przykładowo widać cargo z firmy PEKA. Wybór tych systemów jest dość szeroki, dzięki czemu można dopasować je do istniejącej zabudowy. Możemy zamontować carga niskie – do szafek podblatowych, wysokie – do szafek stojących, czyli tzw. słupków, a również „magic corner” czy „nerki", przeznaczone do szafek narożnych.

 

Cargo w kuchni
Cargo w kuchni

# Cokoły meblowe

To listwy, które służą do ukrycia dolnej części zabudowy w meblach. Zazwyczaj szafki kuchenne umieszczane są na nóżkach, a pomiędzy nimi a podłogą zostaje kilka centymetrów przerwy. Zabudowanie cokołem sprawia, że całość wygląda estetycznie, a pod szafkami nie gromadzi się kurz. Cokoły powinny oczywiście mieć taki sam styl wykończenia jak szafki, gwarantując w ten sposób spójność zabudowy.

 

Cokół meblowy

# Stan deweloperski

Pewnie dla wielu z Was to podstawy, ale zdarzają się klienci, którzy po raz pierwszy spotykają się z terminologią mieszkaniową.

Sposób wykończenia domu lub mieszkania w stanie deweloperskim zależy przede wszystkim od konkretnych zapisów umowy sprzedaży, którą podpisujemy z deweloperem. Najczęściej określenie to oznacza surowy stan domu lub mieszkania, który od razu umożliwia przystąpienie do prac wykończeniowych. Stan deweloperski mieszkania obejmuje najczęściej: tynki w środku i na zewnątrz, drzwi wejściowe, okna i parapety zewnętrzne, wylewkę podłogową, instalacje: wentylacyjną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą i elektryczną (wraz z gniazdkami i włącznikami) oraz grzejniki.

 

Stan deweloperski mieszkania

# Nerka

Co robi Le Mans - słynny tor wyścigowy we Francji w Twojej kuchni? Wypełnia szafkę narożną!????

Nerka, która przez producenta @Peka zwana jest inaczej Le Mans to bardzo popularne rozwiązanie do szafek narożnych, a jego kształt przypomina poniekąd właśnie ten znany na całym świecie tor. Dzięki swojej dużej przestrzeni użytkowej i wysuwanym systemie, można w tym miejscu przechowywać naprawdę sporo naczyń, garnków czy patelni, nie zapominając równocześnie o ich istnieniu.????

 

Nerka, szafka narożna w kuchni

# Przelotka

Co wspólnego ma wędkarstwo i architektura? Na pewno przelotkę! ;)

W naszej branży to po prostu produkt, przez który przepuszcza się kable. Montuje się go na meblach np. w blacie biurka lub w szafkach RTV, dzięki czemu kable nie plączą się i nie odstają za meblami i pozostają na swoim miejscu. Mała rzecz, która ułatwia życie i wpływa korzystnie na estetykę aranżacji. :)

 

# Magic corner

Cała jego magia polega na tym, że nie musisz kłaść się na boku pod szafkami kuchennymi, żeby dostać się po garnek.????

To jeden z rodzajów systemów do szafek cargo, które stosujemy w narożnikach. Dzięki temu możesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń przechowywania pod blatem i w narożu szafek kuchennych, ma wysuwane kosze cargo, które pozwalają na łatwy dostęp do zawartości. Na grafice możecie zobaczyć system z firmy - Peka.

 

 

Jeśli spodobał się wam nasz minisłownik, to zapraszamy do śledzenia nas na Facebook'u oraz Instagramie gdzie będziemy dzielić się kolejnymi dawkami wiedzy i innymi ciekawym nazewnictwem budowlanym!

Dajcie znać co najbardziej się wam podobało i co was najbardziej zaskoczyło!

Udostępnij wpis na: