Minimalizm - wymagający styl we wnętrzach

Minimalizm w ostatnich latach jest gorącym trendem.

Zyskuje popularność w wielu aspektach życia - wśród nich ogólny sposób myślenia i postępowania, nawyki zakupowe, styl ubierania, a także urządzania wnętrz. Jednocześnie jego specyfika przesądza o tym, że nie jest to chwilowa moda, a ponadczasowy styl o jasno określonych cechach.

 Styl użyteczny, elegancki, ale i bardzo wymagający.

 

Minimalistyczne wnętrze - dla kogo?

Nie każdy będzie dobrze się czuć w minimalistycznym wnętrzu: dla miłośników intensywnych, ciepłych kolorów, artystycznego nieładu, dekoracyjnych tekstyliów czy bibelotów aranżacje tego typu będą zbyt chłodne, nieprzystępne, bliższe przestrzeni laboratoryjnej czy muzealnej niż domowemu ognisku.

 

Oszczędnie urządzone wnętrza, wyczyszczone z nadmiaru przedmiotów sprzyjają miłośnikom harmonii, światła i przestrzeni, tym, którzy cenią sobie praktyczność i użyteczność w każdej dziedzinie życia.

 

Brak wizualnych „rozpraszaczy” sprzyja koncentracji, dlatego wystrój tego typu może sprawdzić się u osób pracujących w domu. Nie brak też osób, które w takich warunkach najlepiej wypoczywają, bez poczucia przytłoczenia czy chaosu. Minimalizm we wnętrzach jest godny polecenia także dla tych, którzy rzadko zmieniają wystrój mieszkania - styl ten nigdy nie traci aktualności, wygląda świeżo i elegancko bez względu na aktualne trendy.

 

Jak urządzić mieszkanie w minimalistycznym stylu?

W myśl głównego założenia minimalizmu materiały i sprzęty umieszczone w danej przestrzeni nie potrzebują dodatkowej dekoracji, ponieważ stanowią dekorację same w sobie.

 

Ogranicz przedmioty, które nie pełnią innych funkcji poza estetyczną, zaś akcesoria (biurowe w gabinecie, kosmetyki w łazience itd.), które zaburzają wizualną harmonię, wędrują do zamkniętych szafek czy szuflad.

 

kuchnia w stylu minimalistycznym

źródło zdjęcia: cocolapinedesign.com

Minimalizm we wnętrzu - bez kompromisów co do jakości

Wszystko to, co pozostaje na widoku - od ścian i podłóg po elementy wyposażenia - musi więc wyróżniać się najwyższą możliwą jakością. Przy minimalnej liczbie dekoracji to właśnie te elementy mają decydujący wpływ na estetykę wnętrza.

 

Na oszczędnym tle, wszystkie mankamenty są znacznie bardziej widoczne - nie da się ich zatuszować, kierując uwagę na drobne bibeloty. Urządzanie minimalistycznego wnętrza jest więc sporym wyzwaniem, ale warto je podjąć! Uzyskany efekt wywiera ogromne wrażenie, odwdzięcza się pięknem i funkcjonalnością.

 

Kluczem do sukcesu jest jakość materiałów, która powinna stać się głównym priorytetem już na etapie wykończenia wnętrza. Nie oszczędzajcie na materiałach - panele podłogowe, choćby najdroższe, nie dorównają szlachetności naturalnej drewnianej deski. Rezygnujemy z wzorzystych tapet na rzecz gładkich ścian. Jeśli macie ochotę na widoczną fakturę, postawcie na tynk strukturalny o ziarnistym wykończeniu lub dobrej jakości tapetę winylową.


  Sprawdź nasze propozycje tapet dekoracyjnych najwyższej klasy!


salon w stylu minimalistycznym

źródło zdjęcia: leibal.com

Naturalne materiały

Naturalne materiały na najwyższym poziomie powinny dominować także w wyposażeniu wnętrz. Meble z litego drewna lub wykańczane fornirem sprawdzą się zdecydowanie lepiej w minimalistycznych wnętrza niż laminaty i sztuczne okleiny. Pięknie prezentują się również materiały takie, jak stal czy szkło.

 

Połysk oraz gra ze światłem stworzą z nich szlachetną dekorację wnętrza. Jeśli chcecie nieco ocieplić wnętrze, wykorzystajcie w aranżacji drewno i korek: unikalna struktura i naturalna paleta kolorystyczna materiałów rozwiną w ascetycznym wnętrzu pełnię swojego potencjału dekoracyjnego.

 

minimalizm we wnętrzu

źródło zdjęcia: studiobenniejansen.pl

Precyzyjne wykończenie mebli i sprzętów

Poza materiałami ważne jest wykonanie. Każdy element wnętrza - ściany, posadzki, wykończenia - powinien być dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, z dbałością o każdy detal. Także i w tej kwestii warto skorzystać z rozwiązań upraszczających organizację przestrzeni.

 

Przykładowo, zamiast cokołów przypodłogowych warto zastosować cokoły ukryte lub wpuszczone w lico ściany; drzwi z ukrytą ościeżnicą wtapiają się w ścianę i nie mają wystających elementów, na których zbiera się kurz. Unikajmy stosowania frezowań we frontach czy uchwytów w szafkach, a jeśli już, to wybierajmy bardzo minimalistyczne formy. Często meble stawiane są wyższych nóżkach lub na pełnym cokole, aby ułatwić sprzątanie.

 

minimalistyczna sypialnia

źródło zdjęcia: theultralinx.com

Wnętrze ascetyczne - zadanie dla projektanta?

Oczywiście urządzenie takiego wnętrza wymaga dobrej znajomości rynku, wiedzy na temat jakości i rodzaju materiałów oraz elementów wyposażenia, a także sporych nakładów finansowych. Aby ustrzec się błędów i dobrze wykorzystać przeznaczony na to budżet, warto zlecić wykonanie projektu doświadczonemu architektowi.

 

Inwestycja ta przyniesie znakomite efekty w postaci niezwykle stylowego i funkcjonalnego wnętrza, które zachwyci wysmakowanym designem i zachowa pełnię swoich walorów przez długie lata.

 


Jak wy czujecie się we wnętrzach minimalistycznych?

Czy estetyka ta do was przemawia, czy jednak przypomina wam bardziej laboratorium?

Jesteśmy bardzo ciekawi waszych opinii!

Udostępnij wpis na: