Kiedy najlepiej zacząć szukać projektanta wnętrz?

Planujecie urządzanie domu lub mieszkania z pomocą architekta wnętrz? Z naszego poprzedniego artykułu wiecie już, ile czasu trwa wykonanie projektu i jakie czynniki mogą wpłynąć na jego opóźnienie. Często jest to kolejka do wybranego projektanta - na dobrego architekta wnętrz trzeba poczekać. Aby zoptymalizować harmonogram prac, warto więc zgłosić się do biura projektowego w najbardziej dogodnym terminie. Dogodnym - czyli jakim?


Kiedy skontaktować się z architektem wnętrz?

Jedyna słuszna odpowiedź brzmi: JAK NAJWCZEŚNIEJ.
Gdy zdecydujecie się na skorzystanie z takiej usługi aranżacji wnętrz. Zastanówcie się, jaki możecie przeznaczyć na to budżet i szukajcie projektanta w waszym zasięgu finansowym równolegle z wykonawcami.

 

budowa domu - kiedy projekt wnętrz?

źródło zdjęcia: unsplash.com

Jeśli budujecie dom i...

… macie kupiony gotowy (lub wykonany przez architekta) projekt domu:

Planujecie ruszyć z budową za 2-3 miesiące? Szukajcie projektanta już teraz. Nawet jeśli wnętrza i całe wykończenie są planowane na przyszły rok, już teraz warto skonsultować się z projektantem wnętrz, by ocenić, czy układ będzie wam odpowiadał.
Czasami nawet zmiana wysokości parapetu czy przesunięcie okna o 10 cm potrafi zrobić różnicę. We aranżacji wnętrz oczywiście :)
Teraz można wykonać projekt kanalizacji oraz układ funkcjonalny, a po 2-3 miesiącach przejść do kolejnego etapu.

… macie stan surowy zamknięty ze ściankami działowymi lub bez:

To również czas na start współpracy z projektantem. Brak wylewek, poprowadzonego ogrzewania czy elektryki to duży plus - można jeszcze zmienić parę elementów bez dodatkowych kosztów. A takim mogą być już np. zmiany w ściankach działowych lub otworach pod drzwi wewnętrzne.

… macie już wylewki, wodę, elektrykę, gładzie, ścianki działowe:

Tu trochę przysnęliście :) Możecie ponieść dodatkowe koszty lub zagryźć zęby i pogodzić się z odstępstwem od ideałów, np. na osi ściany-kinkiet czy włącznik; tutaj pomoc projektanta jest już konieczna.

 

projekt wnętrz w mieszkaniu - kiedy szukać architekta

źródło zdjęcia: unsplash.com

Jeśli planujecie urządzanie mieszkania i...

… zastanawiacie się nad zakupem:

Macie kilka wybranych lokali, które spełniają wasze oczekiwania i nie wiecie, na które się zdecydować? Projektant pomoże wam podjąć trafną decyzję: podpowie wam, jakie plusy i minusy ma każde z mieszkań i które z nich spełni wasze potrzeby najlepiej.

… macie podpisaną umowę zakupu:

Super! Gratulujemy sporego kroku do przodu. Na razie niczym się nie martwicie - obecnie mieszkanie jest dziurą w ziemi, którą kupiliście za niemałą sumę, a oddanie nastąpi dopiero za rok lub dwa. Wkrótce otrzymacie jednak informację od dewelopera (a może już ją dostaliście?), że macie 2 miesiące na wprowadzenie poprawek do waszego mieszkania.

Takie poprawki nazywają się zmianami lokatorskimi. Można wprowadzić tu drobne zmiany przyłączy wody, rozmieszczenia lub dodania punktów elektrycznych, gniazdek, włączników, zmienić rozmieszczenie ścianek działowych. Skorzystajcie z tej okazji jak najlepiej. Wykupcie usługę zmian lokatorskich u projektanta wnętrz - zaoszczędzicie setki złotych na robociźnie i materiale. Kolejne etapy projektu można wykonać w późniejszym terminie.

… macie informację od dewelopera, że mieszkanie jest gotowe do odbioru:

Jeśli szukacie projektanta wnętrz dopiero teraz, mocno zaspaliście. Trudno - trzeba liczyć się z ewentualnymi dodatkowymi kosztami za kucie ścian, zmiany w elektryce, wodzie czy ściankach działowych.

Przed wejściem ekipy dobrze byłoby zachować dystans czasowy, o którym pisaliśmy wcześniej. Można ustawić harmonogram tak, aby zamknąć projekt na miesiąc przed oddaniem mieszkania, a potencjalnych wykonawców zapraszać na mieszkanie, gdy macie w ręce już gotowy projekt - czasami deweloper udostępnia mieszkania do wglądu właśnie na takie okazje przed jego oddaniem.

Można także zamówić niezbędne materiały, tak aby zaraz po oddaniu ekipa mogła zacząć remont. Oczywiście trzeba wówczas ustalić z nimi harmonogram tak, aby nie czekali np. na dostarczenie płytek do łazienki.

Czasami zdarza się, że deweloperzy mają opóźnienia w odbiorach lub podczas odbioru pojawiają się jakieś usterki. Pamiętajcie, że deweloper zwykle ma wtedy 30 dni na poprawki.

… macie już odebrane mieszkanie:

Świetnie - tylko niestety na projekt i projektanta trzeba poczekać… Możecie równolegle szukać z polecenia wykonawcy oraz stolarza. Oni też mają długie terminy - zanim się wprowadzicie, minie parę miesięcy, ale przynajmniej powierzycie lokal sprawdzonym fachowcom. Czasami lepiej poczekać, niż przez parę następnych lat pluć sobie w brodę, że robiło się wszystko “na szybko” i “na już”, a efekt jest byle jaki.

 

architekt wnętrz - terminy

źródło zdjęcia: pexels.com


Czas oczekiwania na architekta wnętrz - inwestycja w efekt końcowy

Współpraca ze sprawdzonym projektantem wnętrz, który dobrze czuje się w preferowanym przez was stylu, gwarantuje zadowolenie z końcowego efektu. Piękne, funkcjonalne wnętrza, zgodne ze stylem życia i gustem lokatorów, w pełni wynagradzają czas poświęcony na poszukiwanie architekta i dostosowanie się do jego grafiku - nawet, jeśli pierwszy wolny termin wydaje się wam bardzo odległy. Specjalista doradzi wam także, jak maksymalnie wykorzystać czas oczekiwania na rozpoczęcie realizacji projektu.

Mamy nadzieję, że artykuł pomógł wam wybrać najlepszy moment na rozmowę z architektem. A może macie znajomych, którzy też zastanawiają się nad skorzystaniem z usług projektanta? Jeśli uważacie, że wpis przyda się także im, zachęcamy do udostępnienia - będzie nam bardzo miło :)

Udostępnij wpis na: