Ile czasu trwa wykonanie projektu wnętrz?

Z artykułu dowiecie się:
  • jak przebiegają kolejne etapy wykonania projektu
  • jaki wpływ na czas wykonania projektu ma klient
  • jakie czynniki zewnętrzne mogą opóźnić realizację projektu

“Wykonawca wchodzi za 2 miesiące. Czy zdążą Państwo wykonać projekt?”

“Budujemy dom i w poniedziałek wchodzi elektryk. Projekt może być później, ale czy możecie zrobić rysunki dla elektryka?”

“Za 2 miesiące odbieramy lokal od dewelopera i wchodzi ekipa. Czy zrobią Państwo projekt?”

“Architekt projektuje nam teraz dom. W przyszłym roku zaczynamy budowę. Kiedy najlepiej zacząć projekt wnętrz?”

Podczas rozmów o wycenie często zadajecie nam tego typu pytania, dlatego spieszymy z wyjaśnieniem wszelkich Waszych wątpliwości.

Kolejka po projekt aranżacji wnętrz

Zacznijmy od tego, że (niestety!) na swoją kolej u architekta wnętrz trzeba poczekać. Zgłaszając się do biura projektowego należy wziąć pod uwagę, że pracownia może prowadzić w danej chwili od dwóch do nawet kilkunastu projektów jednocześnie.
U nas czas oczekiwania na rozpoczęcie projektu wynosi od 1 do nawet 4 miesięcy.

Pamiętajcie, że dopiero podpisanie umowy będzie gwarancją rezerwacji i dotrzymania terminu. Umowa jest istotna i wiążąca dla obu stron.

Etapy projektu wnętrz i czas potrzebny na ich wykonanie

Ciężko określić jednoznacznie, ile potrwa wykonanie projektu aranżacji domu. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, że będą to np. dokładnie 3 miesiące, ponieważ na projekt składa się wiele elementów, takich jak wielkość, zakres, rodzaj pomieszczeń oraz jak bardzo pilny jest to temat.

Jak wobec tego ocenić, ile czasu przeznaczyć na realizację projektu? Najlepiej opisać to na konkretnym przykładzie.

Powiedzmy, że do wykonania jest projekt mieszkania o powierzchni od 50-70 m2 w zakresie wykonawczym (czyli kompleksowy projekt). Musimy wykonać projekt takich pomieszczeń jak: kuchnia, łazienka, salon z jadalnią oraz hol ze strefą wejścia.


 Więcej o rodzajach projektów możecie przeczytać w naszej ofercie


Formalności


Po zaakceptowaniu wyceny przesyłamy szkic umowy do zapoznania się z jej treścią oraz precyzyjnie określonymi terminami wykonania projektu.
Umowę podpisujemy na spotkaniu lub zdalnie.
Tworzymy dla was konto w dedykowanej aplikacji - Menadżer Projektów.
Aplikacja zawiera link do wypełnienia ankiety on-line, miejsce na wgranie zdjęć z własnymi inspiracjami oraz ich skomentowanie. A od nas również dostajecie kilka inspiracji, gdybyście mieli z tym problem.

 

Menadżer Projektów Nela Just

1 tydzień - inwentaryzacja, wstępna ocena preferencji i szacowanie kosztów

1 dzień

Zapoznajemy się z wypełnioną przez was ankietą oraz inspiracjami.

2 dzień

Z reguły spotykamy się raz na budowie. Wykonujemy wówczas inwentaryzację, omawiamy wypełnioną przez was ankietę i inspiracje.

3 dzień

Przesyłamy spisane wytyczne projektowe wraz z wybranymi inspiracjami do waszej pisemnej akceptacji. Na tym etapie wykonujemy również szkic kosztorysu - w tabelce spisujemy ogólne elementy wyposażenia, które będą potrzebne we wnętrzu oraz ich orientacyjne rynkowe ceny. To daje wam ogląd sytuacji przed podjęciem decyzji o wielkości budżetu remontowego.

4-5 dzień

Jeśli wytyczne zostały zatwierdzone, wykonujemy układ funkcjonalny w postaci rzutów 2D. Zwykle są to przynajmniej dwie różne propozycje, każda z krótkim opisem. Projekt jest wgrywany do Menadżera Projektów.

 

Kosztorys aranżacji wnętrz

2 tydzień - prace nad układem funkcjonalnym

6-7 dzień

Odbieramy od was ewentualne uwagi, zmiany, sugestie do projektu lub jego akceptację.

7-8 dzień

Wykonujemy drugą wersję układu funkcjonalnego. Jeśli macie do niego dalsze uwagi, staramy się wprowadzić je i skonsultować możliwie jak najszybciej.

9 dzień

Akceptacja układu funkcjonalnego - mamy zielone światło do rozpoczęcia pracy nad projektem koncepcyjnym, bryłą 3D, wyposażeniem i materiałami.

 

Układ funkcjonalny

3-5 tydzień - tworzenie pierwszej koncepcji

10-24 dzień

Przy założeniu, że zakres projektowanego mieszkania to kuchnia, łazienka, strefa wejścia oraz salon z jadalnią, pierwszą koncepcję otrzymacie po ok. 10-12 dniach roboczych od akceptacji układu funkcjonalnego.

6 tydzień - pierwsza seria poprawek

24-26 dzień

Teraz macie 3 dni na zapoznanie się z wizualizacjami, naszymi krótkimi komentarzami z wyjaśnieniami oraz kosztorysem zaktualizowanym o konkretne elementy wyposażenia. To czas na maile, telefony, zadawanie pytań. Jeśli z jakiegoś powodu potrzebujecie na to więcej czasu, to prosimy o wcześniejszą informację. Trzeba jednak pamiętać, że może opóźnić to oddanie projektu.

27 dzień

W przypadku uwag do pierwszej koncepcji omawiamy je przez telefon lub Menadżera Projektów. Wszystkie poprawki (oraz elementy zaakceptowane) spisujemy w formie listy, z którą musicie się zapoznać i zaakceptować. Jest to pierwsza seria poprawek.

6-7 tydzień - wprowadzanie poprawek

28-32 dzień

Czas naniesienia zmian zależy od ich ilości, jednak zwykle nie jest to więcej, niż 5-7 dni roboczych.

7-9 tydzień - tworzenie drugiej koncepcji, druga seria poprawek, akceptacja projektu koncepcyjnego

32 dzień

Przekazujemy drugą koncepcję uwzględniającą wszystkie dotychczasowe uwagi.

33-35 dzień

Zwykle jeśli na tym etapie są poprawki, to bardzo niewielkie. Ponownie macie 3 dni, aby przekazać nam ewentualną korektę do projektu. Przekazane nam uwagi również spisujemy w formie listy do akceptacji. Jest to druga seria poprawek.

36-40 dzień

Wprowadzamy ewentualne zmiany do projektu. Wykonujemy trzecią - ostateczną - wersję projektu koncepcyjnego, złożonego z wizualizacji oraz wstępnego kosztorysu.

 

Projekt koncepcyjny

9-11 tydzień - przekazanie wizualizacji, wykonanie i akceptacja rysunków wykonawczych

40 dzień

Przekazujemy ostateczne wizualizacje.

41-50 dzień

Wykonujemy rysunki wykonawcze. Na tym etapie przygotowujemy najpierw rzut aranżacji, projekt oświetlenia i elektryki oraz rysunki mebli.

51-52 dzień

Przesyłamy wymienione rysunki i prosimy o zapoznanie się z nimi.
Omawiamy zdalnie sposób i miejsce włączania oświetlenia, rodzaj wykończenia mebli, wyposażenie i sposób ich otwierania czy miejsce do przechowywania.

11-13 tydzień - akceptacja materiałów i wyposażenia, sporządzenie ostatecznych rysunków i kosztorysu

52-53 dzień

Jeśli jest taka możliwość, w ramach drugiego spotkania widzimy się z wami w sklepie, aby przedstawić próbki materiałów i pokazać zastosowane wyposażenie.

Jeśli projekt jest wykonywany częściowo zdalnie, przesyłamy zdjęcia próbek czy zestawionych na żywo materiałów.

54-63 dzień

Wykonujemy ostateczne rysunki, takie jak np. rzuty aranżacji, projekt łazienki, rysunki z rozmieszczeniem posadzek, wykończenia ścian, punktów elektrycznych i świetlnych. Kończymy wykonanie kosztorysu, do którego macie wgląd na bieżąco on-line.

 

Moodboard do wnętrz

14 tydzień - przekazanie gotowego projektu

64 dzień

Przekazujemy cały projekt aranżacji wnętrz w formie drukowanej w miejscu inwestycji. Jest to nasze trzecie i ostatnie spotkanie.

Jeśli projekt jest częściowo wykonany zdalnie, to wydrukowaną dokumentację przesyłamy kurierem.

Do całego projektu macie nadal dostęp on-line przez Menadżera Projektów - jak w trakcie jego wykonywania - przez kolejne 365 dni.


Przez te 3,5 miesiąca trwa projekt aranżacji wnętrz mieszkania wielkości ok. 50-70 m2 - w założeniu, że w pracach nie ma przestojów ani zakłóceń spowodowanych losowymi wydarzeniami, a ewentualne uwagi są do nas przesyłane na bieżąco.

Staramy się dostarczać wam materiały na weekend, aby ułatwić spokojne zapoznanie się z projektem oraz przyspieszyć cały proces. Duże znaczenie dla ostatecznego terminu ma czas udzielania odpowiedzi: jeśli np. otrzymamy akceptację lub uwagi do pierwszej koncepcji po dwóch tygodniach zamiast przewidzianych 3 dni, realizacja projektu na pewno się opóźni.

Z drugiej strony warto wziąć pod uwagę fakt, że urządzanie mieszkania jest dużą, kosztowną inwestycją, dlatego związane z nią decyzje nie powinny być zbyt pochopne. Czasami warto poświęcić kilka dni, by spokojnie przeanalizować otrzymane od nas materiały i upewnić się, czy wszystko wam odpowiada. Polecamy również podjechać do polecanych sklepów i zobaczyć na własne oczy daną płytkę, tkaninę lub deskę w trakcie trwania projektu, abyście byli świadomi swoich decyzji oraz ostatecznych wyborów.

Pamiętajcie, że każda pracownia ma inne zasady realizacji projektu - opisanego wyżej procesu możecie się spodziewać u nas.


Od czego zależy, czy projekt będzie wykonany szybko?

Trzeba pamiętać, że w kalendarzu rocznym występują także święta i wakacje, dlatego dokładny termin wykonania projektu zawsze określany jest w umowie.

Jeśli jednak chcielibyście wiedzieć, czy projekt może zostać wykonany szybciej, to należy odpowiedzieć sobie najpierw na kilka poniższych pytań.

  • Czy wybrane biuro projektowe ma w portfolio projekty, których stylistyka szczególnie mi odpowiada?

Jeśli wybierzecie projektanta, który przede wszystkim wykonuje wnętrza minimalistyczne i nowoczesne, to nawet jeśli podejmie się on wykonania wnętrza klasycznego czy w stylu nowojorskim (bo takie gra wam w duszy), projekt prawdopodobnie przejdzie kilka serii poprawek, bo wciąż coś będzie nie tak. Poprawki wydłużają proces. W najgorszym przypadku może nawet dojść do rozwiązania umowy i potrzeby szukania nowego biura projektowego.

Działa to jednak również w przeciwnym kierunku. Jeśli złapiecie dobry flow z projektantem i trafi on w punkt już z pierwszą koncepcją, to cały proces znacznie się skróci.

  • Czy wykonanie projektu jest bardzo pilne - czy trzeba zrobić projekt odwrócony?

Pierwsze pytanie, które na pewno padnie w tym miejscu - czym jest projekt odwrócony? :) W projekcie odwróconym wykonujemy najpierw projekt rozmieszczenia osprzętu i oświetlenia, tak aby wykonawcy mogli zacząć prace na budowie. Dopiero później przechodzimy do wykonywania koncepcji w modelu 3D. Po zakończeniu koncepcji musimy jednak ponownie wrócić do rysunków i wprowadzić poprawki, które wynikną z projektu koncepcyjnego. Niestety wydłuża to cały proces, ponadto przez to projekt jest droższy.

  • Jaki zakres projektu ma być wykonany: sam układ funkcjonalny, koncepcja czy wykonawczy?

Każdy z tych etapów można nazwać projektem. Zastanówcie się, jaki rodzaj projektu jest wam potrzebny. Więcej na temat etapów w projekcie znajdziesz w poprzednich wpisach:

 Układ funkcjonalny i projekt koncepcyjny

 Projekt wykonawczy

  • Czy jestem osobą zdecydowaną? Czy łatwo i szybko podejmuję decyzje, czy potrzebuję więcej czasu do namysłu i zapoznania się z projektem?

Jeśli macie problem z podejmowaniem decyzji i potrzebujecie dużo czasu, ponieważ aranżacja wnętrz to poważna inwestycja, przekażcie to projektantowi na samym początku. Gdy projektowany jest duży dom lub wiele niezwiązanych ze sobą pomieszczeń, to projektant może przesyłać pojedyncze pomieszczenia do akceptacji. Daje wam to więcej czasu do namysłu, a projekt się nie wydłuży.

  • Czy mam czas na bliższe zapoznanie się z projektem, czy całkowicie zdaję się na architekta wnętrz?

Jeśli macie zaufanie do architekta wnętrz, bo ma np. zaprojektować mieszkanie pod wynajem i ważny jest tylko budżet, a do inwestycji nie przywiązujecie się emocjonalnie, to projekt pójdzie szybciej.

  • Czy w ciągu tygodnia mam czas na rozmowy z architektem wnętrz i komentowanie projektu, czy mogę się tym zająć tylko w weekendy?

Jeśli nie wygospodarujecie czasu w ciągu tygodnia i będziecie mogli odbierać telefony lub pisać maile tylko w weekendy, projekt niestety wydłuży się ze względu na utrudnioną komunikację. Większość biur projektowych jednak pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

Stylistyczne dopasowanie się z projektantem, wcześniejsze zgłoszenie się do biura, a także decyzja o tym, w jakim stopniu musicie być zaangażowani w projekt, pozwolą na skrócenie terminu realizacji od 1 do nawet 4 tygodni.


Czas realizacji projektu - co jeszcze warto doliczyć?

Jeśli chcecie, aby sam remont przebiegł sprawnie i możliwie szybko, warto dodać do planu ok. 2-4 tygodnie na zamówienie niezbędnego wyposażenia lub sprzętów z długim terminem dostawy. Czasami zdarza się też, że na wycenę od dostawcy materiałów czy dostarczenie próbek trzeba dodatkowo zaczekać.

Przykładowo: jeśli planujecie remont łazienki i zależy wam na szybkiej, sprawnej realizacji, mając projekt z kompletnym wyposażeniem, warto złożyć zamówienie na ok. 2 tygodnie przed wejściem wykonawcy. Często zdarza się, że wybrane płytki są dostępne nawet po 4 tygodniach. Nie czekajcie z zamówieniem drzwi, aż wykonawca powie, że jutro można je montować. Na drzwi czeka się nawet 8 tygodni!

Dokładne terminy zależą oczywiście od wielu czynników, dlatego warto zawsze zapytać wykonawcy, czego będzie potrzebować w pierwszej kolejności.


Wiecie już, ile trwa projekt... oraz dlaczego tak długo :)

Na łączny czas realizacji składa się wiele czynników:

obecny etap budowy lub zakupu nieruchomości

inne zobowiązania projektanta i wykonawców

szybkość podejmowania przez was decyzji

dostępność materiałów

a także wiele innych, niezależnych od nas czynników, jak zdarzenia losowe czy kalendarz!

 

Na projektanta trzeba zaczekać w kolejce, nierzadko tak samo długiej, jak do wykonawcy czy stolarza. O tym, kiedy warto zacząć szukać architekta wnętrz, będzie w przyszłym tygodniu - w naszym następnym artykule.

Dlatego jeśli planujecie pięknie odświeżone mieszkanie na święta Bożego Narodzenia i nie chcecie mieć pod choinką paczek z płytkami zamiast prezentów, radzimy rozpoczęcie poszukiwań biura projektowego już dziś, a współpracy z architektem wnętrz - najlepiej już w lipcu!

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla was pomocy i będzie przydatny przy wpisaniu waszego remontu w kalendarz :)

Udostępnij wpis na: