Proces projektowy cz. 2 - układ funkcjonalny i projekt koncepcyjny

Zaczynamy kolejny etap procesu projektowego. Mamy już omówiony i ustalony zakres Państwa potrzeb, wiemy już: co musimy zmieścić w Państwa mieszkaniu, jakie mamy ograniczenia i możliwości związane z metrażem oraz jaki jest Państwa budżet. 


 Jeśli chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób ustalamy te kwestie, to zapraszamy do przeczytania poprzedniego wpisu!


Podpowiadamy co zrobić, aby projekt przebiegł sprawnie i nie było niezliczonych poprawek z obu stron oraz odpowiadamy na kilka pytań:

 Co to jest układ funkcjonalny i po co jest wykonywany?
 Dlaczego nasze wizualizacje są wyjątkowe?
 Kiedy dobieramy wyposażenie?
Jak wygląda projekt koncepcyjny i co się na niego składa?
 Co to są wizualizacje?


Co to jest układ funkcjonalny?

Układ funkcjonalny to rysunek przedstawiający widok z góry (rzut) z układem wyposażenia stałego (np. zabudowa mebli kuchennych, ceramika łazienkowa, zabudowa kominka) oraz wyposażenia ruchomego (np. sofa, krzesła, stół, łóżko, dywan).

Taki rzut wykonywany jest po precyzyjnym określeniu Państwa potrzeb. Nasze biuro projektowe określa te potrzeby przez rozmowę i szczegółową ankietę. Na początku otrzymują Państwo jeden lub najwyżej dwa takie rzuty do akceptacji. Ze względu na nasze wieloletnie doświadczenie i wyobraźnię przestrzenną możemy wykluczyć wiele rozwiązań, które byłyby nieergonomiczne, a ich analiza zabrałaby Państwu cenny czas. Przedstawione wersje są zupełnie od siebie odmienne i prezentują również różne rozwiązania budżetowe - np. jedna wersja jest optymalna pod względem zmian budowlanych, natomiast druga może zapewnić lepszy układ, ale kosztem wielu wyburzeń.

Wszystkie propozycje są wgrywane do naszej platformy INWI (menadżera projektów). Mają Państwo ok. 3-5 dni roboczych na zapoznanie się z nimi i na odpowiedź. Jeśli zależy Państwu na sprawnie wykonanym projekcie, to bardzo istotne jest ustalenie wcześniej harmonogramu odpowiednich prac i czasu na odpowiedź obu stron - Państwa i projektanta.

Na przesłanych rysunkach zwykle oznaczamy najważniejsze kwestie takie jak:

 • wymiar gabarytowy mebli;
 • wymiar przejść;
 • wyburzenia lub nowo projektowane ściany;
 • dodatkowo opisywane są mniej standardowe rozwiązania.

Ewentualne uwagi do projektu mogą Państwo wypisać bezpośrednio w komentarzu pod plikiem lub uzgodnić z projektantem podczas rozmowy. Po otrzymaniu uwag wgrywamy nową wersję projektu. Tak wygląda jedna poprawka, a takich serii mają Państwo dwie, w naszym biurze projektowym.

Zaakceptowaną wersję wgrywamy do menadżera projektów, więc zawsze jest łatwo do niej wrócić.

Końcowy rzut z układem funkcjonalnym jest naszym wspólnym punktem wyjścia, aby przejść do kolejnego etapu.

Jeśli jednak zamówili Państwo u nas tylko ten etap, to na zakończenie wykonujemy rysunki, na których:

 • oznaczamy zmiany ścian (wyburzenia lub nowo projektowane ściany);
 • oznaczamy osie sprzętów do podłączeń wodno-kanalizacyjnych;
 • opisujemy pomieszczenia i rodzaje posadzek;
 • opisujemy wszystkie rodzaje mebli oraz ich ogólne gabaryty.

Wszystko przygotowane jest w skali, w wersji elektronicznej do własnego wydruku na formacie A4 lub A3.


 Jeśli są Państwo zainteresowani takim zakresem to zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty


Projekt koncepcyjny, czyli jak prezentuje się wnętrze

Po zaakceptowaniu układu funkcjonalnego przechodzimy do wymodelowania całego wnętrza w specjalistycznym programie 3D. Na jego podstawie wykonujemy fotorealistyczne wizualizacje nazywane przez projektantów renderami. Zwykle są to 3 lub 4 ujęcia na dane pomieszczenie. 

Ich szczegółowość i odzwierciedlenie w stosunku do rzeczywistości są ograniczone oraz zależne od umiejętności graficznych architekta wnętrz. Należy pamiętać, że żadna wizualizacja nie będzie nigdy tak dokładna jak zdjęcie. Zajęłoby to zbyt dużo czasu, a nie jest to potrzebne do zaprezentowania idei projektu. Wszyscy jesteśmy także zależni od nośników, na których oglądamy projekt (komórka, monitor, czy kartka papieru) jak również ze względu na różną kalibrację monitorów bądź światła, przy którym je oglądamy (dzienne - chłodniejsze lub sztuczne - cieplejsze). 

Mimo to staramy się, aby w naszej pracowni, wizualizacje możliwie odzwierciedlały późniejszy efekt.

 • Ustawiamy światło dzienne pod odpowiednim kątem.
 • Światło z lamp nie może być przekłamane.
 • Materiały, takie jak płytki, tynki strukturalne, czy płyty meblowe - oglądamy na żywo.
 • Pokazujemy, w którym miejscu będą włączniki i gniazda.
 • Zachowujemy skalę mebli i wyposażenia.
 • Perspektywa wizualizacji jest możliwie atrakcyjna dla danego ujęcia, ale jeśli nie jest to małe pomieszczenie, nie naginamy jej mocno.
 • Staramy się pokazać wnętrze w całości, aby wizualizacje były również pomocą dla wykonawców.
 • Widoki są z perspektywy człowieka, więc odbiór wysokości pomieszczenia również jest nieprzekłamywany.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że materiały naturalne takie jak kamień, czy drewno nie uda się nigdy idealnie odwzorować, ponieważ każde jest inne. Standardowo staramy się, aby skala i kolor tych naturalnych materiałów była możliwie zbliżona do rzeczywistości. Jeśli jest taka potrzeba, to na specjalne życzenie możemy udać się z klientem do sklepu, z którego będzie kupowany np. slab kamienny i możemy wybrać konkretny, aby dokładnie dopasować jego wzór i zamieścić w wizualizacji.

Na koniec wykonujemy ujęcie w panoramie 360º wybranego przez Państwa pomieszczenia, aby jeszcze lepiej mogli Państwo poczuć jego przestrzeń.


 Przykładowa panorama 360º do obejrzenia tutaj


Równolegle z modelem 3D przygotowywany jest wstępny kosztorys, ponieważ wszystkie elementy wyposażenia lub wykończenia widoczne na naszych wizualizacjach, są do kupienia w sklepach lub do wykonania przez fachowca (stolarza, bądź ślusarza). Kosztorys zawiera zbiór wszystkich elementów wyposażenia i wykończenia wnętrz, które będą potrzebne, aby zrealizować projekt. Przy mieszkaniu 3 pokojowym jest to lista nawet 100-150 produktów! 

Do kosztorysu wpisywane są wstępne kwoty określane na podstawie naszego doświadczenia z wcześniejszymi projektami oraz cen rynkowych. Dzięki temu mogą Państwo zobaczyć, jak ogólnie kształtują się całościowe koszty oraz podczas kupowania nie pominą Państwo istotnych elementów.

Mimo iż jest to projekt koncepcyjny (czyli nie zawiera szczegółowych rysunków wykonawczych i zestawień ilościowych), to jest on przygotowywany pod kątem Państwa możliwości finansowych. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli, w jakim budżecie chcieliby Państwo się zmieścić. 


Szczerość i otwartość - w relacji klient i projektant

Po wgraniu materiałów (wizualizacji i kosztorysu) na platformę, mają Państwo czas na to, aby się z nimi zapoznać. Podobnie jak przy wcześniejszych materiałach jest to 5 dni roboczych i także mają Państwo dwie serie poprawek do każdego pomieszczenia. Ewentualne uwagi można wpisać jako komentarz do danego pliku lub umawiając się z nami na konsultacje. Gdyby potrzebowali Państwo więcej czasu do zastanowienia, to prosimy zawsze o poinformowanie nas wcześniej o wydłużeniu czasu odpowiedź np. o 3 dni.

Gdy otrzymamy wszystkie uwagi do projektu, to przesyłamy Państwu poprawione wersje do 5 dni roboczych. Zazwyczaj są to drobne modyfikacje, więc wykonujemy je dość sprawnie. Jednak gdyby były to większe zmiany (co rzadko się zdarza), to będziemy informować wcześniej o dłuższym czasie odpowiedzi z naszej strony.

Wszystkie uwagi (nawet przekazywanie telefonicznie) są zawsze potwierdzane w wiadomości na platformie menedżera projektów - INWI. Dzięki temu unikamy wszelkich nieporozumień, a Państwo mają pewność, że dobrze zostali poprawnie zrozumiani.

Nasza współpraca polega na zaufaniu i na otwartości. Jeśli coś Państwu nie odpowiada, to koniecznie trzeba nam o tym powiedzieć, bez względu na to czy to jest kolor, materiał, czy cena produktu. Nie warto się powstrzymywać. Państwo nam płacą za to, aby projekt został bardzo dobrze wykonany i dopasowany do Państwa gustu i możliwości finansowych. Dzięki temu oszczędzają Państwo czas, a przez to i pieniądze.


Co na koniec tego etapu projektu?

Jeśli wybrali Państwo również projekt wykonawczy, to po wstępnej akceptacji koncepcji spotykamy się osobiście, aby zaprezentować próbki wybranych materiałów lub ich alternatyw. Przywozimy wszystkie materiały do Państwa, aby zaoszczędzić Państwu czas.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że trudno jest wygospodarować czas na spotkanie twarzą w twarz, dlatego też dajemy namiary na sklepy, w których można obejrzeć poszczególne materiały. Mogą Państwo podjechać tam przy okazji innych spraw w godzinach otwarcia.


Jeśli zamówili Państwo u nas sam projekt koncepcyjny, to na zakończenie współpracy otrzymują Państwo:

 wizualizacje pomieszczeń (ok. 3-4 poglądowe ujęcia na jedno wnętrze); 

 rzut podstawowy aranżacji wnętrz (w skali, z wymiarami, opisem gabarytu mebli i rodzaju posadzek, z oznaczeniem osi sprzętów do podłączeń wodno-kanalizacyjnych oraz ścian do wyburzenia i tych nowo projektowanych);

 opis wszystkich mebli wykonywanych na zamówienie, który mogą Państwo, wraz z rzutem i wizualizacją, wysyłać do wykonawcy, aby otrzymać rzetelną wycenę;

 kosztorys uzupełniony o rodzaje produktów (wzór do własnego uzupełnienia o konkretne wyposażenie, gdzie kilka istotnych dla projektu pozycji jest już podana).

Jednak nie dostają Państwo szczegółowych rysunków wykonawczych, kosztorysu z dobranymi wszystkimi produktami i podanymi ilościami.

Wszystkie materiały są wgrywane do bezpiecznej platformy INWI, tak aby wszystko było w zasięgu ręki. Gdy będą Państwo szukać już konkretnego wyposażenia, mają Państwo specyfikację produktu oraz wizualny pogląd jak powinien wyglądać. 


Pójście o krok dalej


Jeśli chcieliby Państwo otrzymać wycenę na swój projekt do takiego etapu, jaki opisujemy tutaj, to zachęcamy do kontaktu przez formularz lub bezpośrednio na e-mail biuro@nelajust.pl


Czy wizja szukania 150 produktów Państwa przeraża, a rozmowa z wykonawcą o układzie płytek powoduje uścisk w żołądku? Polecamy zrobienie z nami tego kolejnego kroku, jakim jest Projekt wykonawczy.

 • Co obejmuje projekt wykonawczy?
 • Nad czym w nim pracujemy i dlaczego warto zdecydować się na szerszy zakres?
 • Jak wygląda przekazanie całego projektu?

To wszystko opisujemy w kolejnym wpisie z cyklu "Proces projektowy".

Udostępnij wpis na: