Jak urządzić małą łazienkę? Pomysły i zdjęcia na konkretnym przykładzie

Kilka ciekawych trików jak zaaranżować małą łazienkę (2,5 m²!) z prysznicem

Jakiś czas temu miałam okazję urządzić najmniejszą (w mojej historii projektanta) łazienkę i do tego na poddaszu. Jej ostateczna powierzchnia użytkowa wyszła 2,5 m², a zmieściły się tutaj toaleta, głęboka szafa w zabudowie, umywalka, grzejnik, aby wysuszyć ręczniki kąpielowe, skośna kabina o wymiarach około 95 × 85/55 cm oraz różne dodatkowe półki pod prysznicem i przy lustrze.

Jesteście ciekawi, jak wyszło? Tutaj jest projekt z wersjami stylistycznymi tej samej łazienki oraz całego mieszkanka.

Na jej przykładzie będzie opisanych kilka trików jak najlepiej urządzić taką wymagającą łazienkę.
Na końcu artykułu - dla ciekawskich - rzut łazienki.


Znajdź dobre miejsce na prysznic

W tej łazience nie było dużego wyboru - tylko w miejscu, gdzie sufit jest najwyższy, można było zaaranżować kabinę. Natomiast, ze względu na drzwi wejściowe, kabina musiała być częściowo pomniejszona. Drzwi prysznicowe są do wnęki, a wejście pod prysznic jest wygodne i z niczym nie koliduje. Jeśli jest tylko możliwość, to warto stosować kabinę 90 × 90 cm. Jeśli jednak brak na to miejsca, można dać mniejszą (80 × 80 cm), wstawić drzwi do kabiny (o szerokości minimum 60 - 70 cm) lub pozostawić ją częściowo otwartą typu walk-in.

  

 


Lustro to konieczność

Jeśli chcecie maksymalnie zrobić wrażenie na wejściu, to lustra są najlepsze do stworzenia tego efektu "wow!" w małych przestrzeniach. 
Zdecydowanie polecam montować je razem z umywalką zaraz na wejściu. Robią świetną robotę, jeśli zastosujecie dwa lustra połączone ze sobą w narożniku. Dają niesamowitą iluzję, a dodatkowo odbijają światło. W tej konkretnej łazience przy dwóch lustrach kinkiet odbija się aż cztery razy.

 


Pamiętaj o wyborze odpowiedniej miski toaletowej

Można zastosować miskę WC o standardowej długości (wiszącą, czy stojącą), ale często nie ma wielkiej różnicy w cenie (oraz w wygodzie) między wersją compact, a standard. Compact to miski niewiele krótsze (ok. 4-5 cm), ale w małej łazience każdy centymetr się liczy. W tym projekcie zastosowana jest miska z Meridian Compacto z firmy Roca, dzięki czemu jest więcej miejsca między toaletą a krawędzią umywalki.


Mały grzejnik i haczyki na ręczniki

Jeśli tylko będzie na to miejsce, to warto dać standardowych rozmiarów grzejnik, aby wygodnie suszyć ręczniki. Jeśli nie ma jednak takiej możliwości, to można zastosować mały grzejnik np. nad wanną i zamontować dodatkowe haczyki na ręcznik. Przy zastosowaniu mniejszego należy pamiętać o innym rodzaju ogrzewania np. w postaci ogrzewania podłogowego lub promiennika ciepła.

 


Zastanów się - czy pralka jest konieczna?

W omawianej łazience nie było akurat konieczności zmieszczenia pralki. Gdyby jednak była taka wytyczna, to zapewne miejsce na nią wygospodarowane byłoby kosztem holu. Np. schowana w szafie w holu tuż obok łazienki. Poniżej również przykład innej małej łazienki w bloku gdzie udało się schować  pralkę w szafie, tuż przy drzwiach.

 


Umywalka powinna być zgrabna

Często, w niedużych pomieszczeniach, większa armatura (np. umywalka o szerokości 60 cm) wydaje się nieproporcjonalna do całości. W projekcie tej łazienki na poddaszu idealnie zagrała tutaj umywalka narożna. Zobaczcie na rysunek na końcu. Nie jest na szerokość 60 cm, ale spokojnie można w niej umyć ręce, jest miejsce na mydło, a szafka pod umywalką nie zawsze musi być. Kosmetyki są na półkach z boku, a chemia pod ręką w pojemnej szafie do zabudowy. Istnieją również specjalnie dedykowane umywalki do wąskich pomieszczeń jak np. toaleta w blokach.

 


Optycznie powiększaj przestrzeń

Jak to zrobić? Na przykład przez stosowanie jak najmniejszej ilości podziałów - w szczególności na posadzce. W tej łazience była możliwość zastosowania odpływu liniowego. Jeśli u was jest to problem, to warto podnieść trochę posadzkę pod prysznicem i wykończyć ją w tej samej płytce. Zastosowanie brodzika wprowadzi dodatkowy podział płaszczyzn na posadzce. Łazienka wydawałaby się tutaj o połowę mniejsza, gdyby został zaproponowany typowy, biały brodzik.

 


Kreatywność też jest ważna

Mała łazienka wcale nie oznacza, że musi być nudna i ciemna. Można do niej wprowadzić odrobinę elegancji, czy ciekawej dekoracji, czy intrygującego oświetlenia. Ważne, żeby nie przesadzić, aby nie przytłoczyć jej wizualnie. W tym projekcie pojawiła się propozycja mocnego, monochromatycznego dekoru z płytek 3D z Love Tiles lub (w drugiej wersji) bardziej stonowany, ale też nietypowy, akcent w postaci płytek drewnopodobnych w heksagonalnym kształcie.

Nawet mała, mikro łazienka na poddaszu może być jasna, ciekawa i w pełni funkcjonalna. 

 

 

Czekam na wasze zdjęcia, jak bardzo wy macie małą łazienkę i jak ją sprytnie wygospodarowaliście.

Może macie jeszcze jakieś ciekawe sugestie? Piszcie komentarze :) 

Jeśli interesuje was profesjonalny projekt waszej łazienki, to zachęcam do kontaktu przez formularz lub e-mail biuro@nelajust.pl, aby otrzymać darmową wycenę.


P.S. No, tak - jeszcze rzut tej małej łazienki! ;)

 

Udostępnij wpis na: