Największe błędy przy projektowaniu wnętrz na własną rękę

1# Stereotypowe myślenie

To jeden z najczęstszych błędów przy urządzaniu swojego mieszkania, czy domu. Fakt — korzystamy i powinniśmy zawsze korzystać z doświadczenia i wiedzy innych, jak również z dobrych rozwiązań, które oni oferują. Jadnak musimy zapytać samych siebie czy to, co znane i "od zawsze" stosowane sprawdzi się również u nas?

Przestrzeń wokół nas ewoluuje. Z dnia na dzień przybywa co raz więcej nowych technologii, a z nimi nowe przyzwyczajenia. Warto z nimi podążać, bo nie raz ułatwiają znacznie życie.

2# Za mało gniazdek

Kiedyś przy rozplanowaniu elektryki w domach, robiono (o ile w ogóle) jedno gniazdko w każdym pokoju... Jak obecnie najlepiej rozplanować gniazdka? To proste: dajemy gniazdka tam, gdzie najbardziej będziemy ich potrzebować.

Nie wyobrażam siebie, żeby miało go zabraknąć w tych miejscach:

  • w sypialni przy łóżku minimum po dwa — np. na ładowarkę do komórki;
  • w holu - np. do odkurzacza;
  • w kuchni przynajmniej sześć - do wszystkich sprzętów AGD, a i też przydadzą się nad kuchennym blatem;
  • po dwa przy lustrze w łazience - np. do szczoteczki elektrycznej (lub sonicznej wink ), suszarki do włosów, czy maszynki do golenia.

Czasami trzeba się zastanowić, czy elektryk lub wykonawca (a nawet projektant) nie proponuje nam czegoś sprawdzonego, ale zarazem niefunkcjonalnego. Często jest tak, że wykonawca proponuje nam coś do czego to on jest przyzwyczajony. Np. robi zawsze gniazdka w kuchni na wysokość 120 cm. Jednak biorąc pod uwagę wysokość blatu kuchennego (ok. 85-90 cm w zależności od naszego wzrostu) 120 cm wychodzi w połowie dekoracyjnych płytek. Podobnie, jeśli chodzi o włączniki światła.

Czasami przemawia przez nas przyzwyczajenie, ale czasami można ułatwić sobie życie, robiąc dodatkowy włącznik zaraz przy łóżku, żeby nie musieć wstawać, gdy będziemy potrzebować światła.

3# Za mało lamp

Niestety to, moim zdaniem, najczęstrzy błąd popełniany przez deweloperów. Dla nich rozplanowanie oświetlenia w mieszkaniach jest bardzo proste: jedno pomieszczenie = jedna lampa. Wiem czym jest to spowodowane, jednak wiele osób godzi się na taki stan rzeczy i pozostaje przy zaproponowanych rozwiązaniach, nie wprowadzając żadnych zmian.

Świat się zmienia i rozwija - podążajmy za nim!

Obecnie istnieje bardzo dużo rozwiązań w tym również energooszczędnych źródeł światła. Dlatego warto przemyśleć gdzie i jakie światło powinno znaleźć się w danym pomieszczeniu?

  • w kuchni na pewno potrzebne będzie zadaniowe np. przy blacie roboczym, dlatego warto pomyśleć o czymś bezpośrednio nad nim, nie tylko o ogólnym na suficie, które będzie rzucać cień;
  • w salonie warto zastosować oświetlenie nastrojowe, które nie będzie przeszkadzać przy oglądaniu telewizji, a dzięki niemu nas wzrok będzie się mniej męczyć;
  • nad stołem jadalnianym zawsze dobrze sprawdza się doświetlenie blatu, które zrobi przyjemny klimat podczas rodzinnego obiadu, czy spotkań w gronie znajomych.

4# Więcej nie znaczy lepiej

Najczęstszy błąd dotyczący samego wyglądu wnętrza? Przesadza! Chcemy mieć większe, lepsze, ładniejsze niż sąsiadka, czy szwagier, ale zapominamy, co pasuje do nas i do naszych czterech ścian.

Czasami nie możemy pozwolić sobie na wykonanie dwóch umywalek o długości 70 cm każda, w łazience 2 × 2 m w bloku. Jednak zawsze nas stać na ergonomiczne, funkcjonalne i dobrze przemyślane wnętrze, w którym będziemy się świetnie czuć. W takim wypadku warto zrobić w umywalkę wpuszczaną lub z bardzo wąskimi rantami, ale miejsca na blacie było jak najwięcej.

Niewielka kabina 80 × 80 cm może sprawiać wrażenie bardziej przestronnej. Wystarczy zrezygnować z przyciemnionych drzwi prysznicowych i baterii z całym zestawem biczy wodnych, a postawić na przejrzyste szkło, prostą baterię prysznicową z deszczownicą i wielofunkcyjną słuchawką. Będzie to bardziej przyjazne w użytkowaniu, a i łazienka wyda się bardziej przestronna.

 

Mam nadzieję, że tych kilka podpowiedzi pomoże w tworzeniu waszych wspaniałych, indywidualnych, funkcjonalnych wnętrz. Powodzenia!

 

Jeśli jednak czujecie, że zaprojektowanie wnętrza marzeń was przerasta, chcielibyście uzyskać niepowtarzalny charakter i styl, w którym będziecie czuć się wspaniale i odpoczniecie po powrocie z pracy, to zapraszam do kontaktu przez formularz lub bezpośrednio na biuro@nelajust.pl .
Przekonajcie się sami co mogę dla was zrobić!

Udostępnij wpis na: