Porady architekta wnętrz: 7 kroków po zakupie nowego mieszkania lub domu

Kupiliście nowe mieszkanie lub dom? Gratuluję świetniej decyzji! Zastanawiacie się co dalej zrobić? Skoro trafiliście na mój post tzn. że dobrze kombinujecie, bo myślicie o projekcie wnętrz.

Podpowiem wam w kilku krokach co i jak zrobić, aby zaoszczędzić trochę kasy i kupić za nią wygodną sofę oraz co zrobić, aby wprowadzić się szybciej na swoje wymarzone cztery kąty.

1# Zaplanujcie układ mieszkania

Jesteście już po dużym kroku, jakim jest podpisanie umowy i zakup pierwszego mieszkania. Gratulacje!

Teraz są dwa wyjścia:

 1. Mieszkanie/dom jest gotowe (jest w stanie deweloperskim)
  Niestety, ale ewentualne zmiany ścian, czy elektryki trzeba będzie wykonać na własną kieszeń. Jednak ważne, aby przystąpić do tego jak najwcześniej.
 2. Mieszkanie/dom jest dziurą w ziemi
  Zgłoście się jak najszybciej do biura projektowego po projekt zmian lokatorskich. Projekt zmian lokatorskich to rysunki wykonane zgodnie z wytycznymi dewelopera. Mogą składać się na nie rysunki elektryki, ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, wyburzeń i zamurowań, czy dodatkowe opisy i wytyczne. Zaoszczędzicie dużą sumę pieniędzy oraz sporo czasu związanego z późniejszymi przeróbkami. Proponuję często moim klientom Projekt Deweloperski - tutaj przeczytasz więcej na jego temat.

2# Dopełnijcie formalności

Po podpisaniu umowy oraz inny cyrografów z deweloperem czeka jeszcze więcej formalności.

Na początku czeka Was odbiór mieszkania. Warto to zrobić dobrze i z profesjonalistą, ponieważ tutaj nie raz leży kilka tysięcy złotych.

Architekt wnętrz też może Wam w tym pomóc, ale są również też inne specjalizujące się w tym firmy, które sprawdzają, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z wytycznymi w umowie z deweloperem oraz ze zmianami lokatorskimi. Podczas odbioru mieszkania zwraca się uwagę m. in. na ściany czy trzymają pion i kąty proste, na okna - czy są prawidłowo zamontowane (zdarzało się klientom zalanie podczas ulewy), na wentylację - czy jest dobrze podłączona i wiele, wiele innych.

Pamiętaj, że firma, która zrobi odbiór za Was, jest za niego odpowiedzialna. Deweloper ma zwykle 30 dni (lub nawet więcej) na wykonanie wskazanych poprawek. Niestety zwykle się z tym nie śpieszą.

Po odbiorze podpiszecie akt notarialny, który formalnie przekazuje Wam prawo własności do nieruchomości.

Upewnijcie się, że macie odpowiednie ubezpieczenie mieszkania. Również takie, które będzie na czas remontu.

Przed ostateczną przeprowadzką trzeba załatwić jeszcze zmianę adresu zameldowania, podpisanie umów na dostawę energii elektrycznej, gazu, wody i usług internetowych itp.

Jeśli macie w planach jakieś nietypowe zmiany na mieszkaniu, to musicie poprosić o zgodę spółdzielni. Np. wykonanie klimatyzacji (wiążące się z przebiciem zewnętrznej ściany) trzeba najpierw uzgodnić ze spółdzielnią i otrzymać od nich zgodę, ze względu na gwarancję.

Odbiór mieszkania

3# Znajdźcie projektanta wnętrz

Skoro tu zawitaliście, to zakładam, że wiecie jak ważna jest profesjonalna pomoc przy aranżacji własnego mieszkania, czy domu. Jeśli zastanawiacie się "a może by tak samemu to zrobić bez projektu?" to polecam przeczytać to i wrócić później do mnie. ;)


Już nawet rok przed planowanym oddaniem mieszkania warto zacząć poszukiwania Waszej przyszłej Pani Architekt Wnętrz (lub Pana). Przeglądając ogromną ilość ofert i zdjęć na stronach internetowych pracowni projektowych, polecam kierować się kilkoma wytycznymi:

 • Czy projekty (wizualizacje oraz realizacje) i prezentowane w nich pomysły oraz rozwiązania Wam się podobają?
 • Czy stylistyka większej części prezentowanych projektów przypadła Wam do gustu?
 • Jak daleko znajduje się biuro architekta wnętrz od Waszej lokalizacji? Jeśli tak czy to będzie problem? Zależy to od tego, jak bardzo komuś zaufasz i zdasz się na jego gust lub czy sam później będziesz chciał kupować i dobierać wszystkie materiały.
 • Czy dane biuro projektowe ma zdjęcia realizacji? Jeśli tak to czy mocno odbiegają od pierwotnego projektu (wizualizacji)?
 • Czy i jakie opinie ma dana pracownia projektowa? Może ktoś z twoich znajomych ją poleca?
 • Co dokładnie wchodzi w skład i cenę projektu wnętrz?
 • Czy projektant przyjeżdża na inwentaryzację sam i za nią odpowiada, czy wykonuje projekt z przesłanych rzutów od dewelopera?
 • Czy architekt proponuje spotkanie i rozmowę o twoich potrzebach i oczekiwaniach względem projektu?
 • Czy projektant daje coś ekstra czego nie ma ktoś inny? Wizyty wspólne w sklepach? Aplikację, która daje dostęp 24/7 do całego projektu?

Teraz już wiecie, że nie tylko cena się liczy. Jeśli chcecie zagłębić się w ten temat, to przeczytajcie jak wybrać architekta wnętrz oraz jak zapytać o wycenę wraz z przykładowym szablonem wiadomości.

Projektant wnętrz, próbki materiałów

4# Przygotujcie projekt wnętrz i zróbcie zakupy

Udało się znaleźć idealnego architekta wnętrz? Świetnie! Przechodzimy dalej!

Architekci wnętrz wykonują w różnym systemie swoją pracę.


 O tym jak wygląda od początku do końca wykonanie projektu u mnie przeczytasz tutaj


Jeśli to mieszkanie, to narazie dziura w ziemi to i tak można wykonać projekt wnętrz. Będzie on wykonany na podstawie rysunków od dewelopera, a nie inwentaryzacji z natury, więc mogą być minimalne odchyły w wymiarach. Jednak nie jest to nic, z czym dobry wykonawca sobie nie poradzi.

Dlaczego tak szybko warto zacząć prace nad projektem? Ponieważ dobry projekt wymaga czasu. Jeśli zastanawiacie się ile tak naprawdę trwa projekt wnętrz, to zapraszam do lektury innego wpisu.

Gdy projekt jest gotowy, to czas na zakupy i zamówienia. W zależności od rodzaju Projektu możecie otrzymać gotową listę wyposażenia lub tylko wizualizacje oraz ogólne wytyczne co kupić. W Projekcie Kompleksowym, który oferuję, jest pełna lista produktów. Jeśli na coś trzeba długo czekać zwykle jest dodatkowa adnotacja. W ten sposób remont idzie sprawniej i można wprowadzić się szybciej.

Przykładowy kosztorys, lista zakupów

5# Rezerwujcie terminy

Pamiętajcie o terminach. Przez ostatnie 2-3 lata popyt na dobrego fachowca, pomysłowego projektanta i słownego stolarza poszedł w górę o jakieś 300%.

Obecnie polecam klientom, aby wcześniej:

 1. zarezerwować termin i uzgodnić zakres prac głównego wykonawcy
 2. zarezerwować terminy u stolarzy i wstępnie uzgodnić koszty danych prac

WAŻNY TIP! Nawet jeszcze przed oficjalnym otrzymaniem kluczy (po wcześniejszym uzgodnieniu z deweloperem), jesteście w stanie umówić się ze wszystkimi wykonawcami na budowie.

Jeśli nie kupujesz projektu aranżacji wnętrz kompleksowego lub z nadzorem autorskim, to sami dopilnuj wycen i terminów. Nie ustalaj z wykonawcami kwot słownie. Wszystkie uzgodnienia, poza uściskiem ręki, potwierdzaj pisemnie. Choćby najkrótszą umową lub wiadomością mailową. Taka wiadomość może np. brzmieć w taki sposób

"Zgodnie z ustaleniami na budowie / przez telefon potwierdzam, że wpłacam zaliczkę w wysokości 500 zł za rozpoczęcie prac w pierwszym tygodniu maja 2024 r. na inwestycji w Bielsku-Białej przy ul. Kochanowskiego. Całkowita kwota będzie wynosić ok. X zł. Zależna od XYZ.  W zakresie Pana obowiązków będzie należało ABC.
Gdyby coś było niezgodne, to proszę o informację zwrotną."

Gwarantuję, że nawet taka prosta formuła zaoszczędzi rozczarowań i nieprzespanych nocy.

Układanie płytek, cierpliwość

6# Uzbrójcie się w cierpliwość

Remont może trwać od 4. do nawet 24. tygodni. Wszystko zależy jak wiele jest do zrobienia. Nie ma zamian w instalacji i w ścianach, bo były zmiany lokatorskie? Świetnie! Jesteście o jakieś 3 tygodnie do przodu!

Z pewnością podczas remontu będą również zawirowania, dylematy i problemy do rozwiązania (nawet z kompleksowym projektem wnętrz). W swojej karierze miałam tylko jeden projekt, podczas którego wszystko poszło gładko, a to głównie za sprawą świetnych wykonawców.

Ja rozumiem. Już macie te klucze... Już chcielibyście się wprowadzić... Już nie możecie się doczekać... ale cierpliwości.

Nie idźcie na ustępstwa i nie przymykajcie oczu na niedoróbki i fuszery, żeby już tylko było. Ma być porządnie i na lata!

Z natury jestem dość spokojną i cierpliwą osobą. Bycie mamą dodatkowo codziennie ćwiczy moją cierpliwość. Wam również polecam patrzeć na cel z dystansem i nie iść na skróty.

Podsumowując - nie czekaj ze wszystkim na ostatnią chwilę. Zacznijcie już wcześniej planować i dajcie sobie pomóc. Przygotowanie zmian lokatorskich, rzetelny odbiór mieszkania i wcześniejsze wykonanie zakupów wyposażenia skrócą czas do przeprowadzki. Za zaoszczędzone pieniądze śmiało przeznaczcie na wygodną sofę, bo wam również należy się coś za ten cały wysiłek. ;)


Macie swoje sugestie lub historie z życia wzięte? Inny pomysł co mogłoby pomóc przy urządzaniu pierwszego mieszkania? Na co zwrócić uwagę przed i podczas zakupu mieszkania? Zapraszam do komentowania lub napisania wiadomości biuro@nelajust.pl


Może zainteresuje was również inny artykuł - o co warto zapytać dewelopera przed zakupem mieszkania

Architekt wnętrz Nela Just

7# BONUS!

Przecież miało być 7, więc jest i bonusowy krok, ale do wykonania "przed". ;)

Nie zakupiliście jeszcze nowego mieszkania i ciężko się Wam zdecydować, które wybrać.

Skonsultujcie się z architektem wnętrz! Projektant, rzucając okiem na kilka propozycji, po krótkiej rozmowie może określić, które z mieszkań będzie najłatwiej dopasować do Waszych potrzeb. Może nawet zrobić niezbędne szkice jak ustawić funkcję w takim mieszkaniu. Dzięki krótkiej rozmowie poznacie wiele ciekawych rozwiązań, w których zobaczycie nowe możliwości tych samych wnętrz.


Polecam Projekt Minimum to nie konsultacje — to coś więcej 


Udostępnij wpis na: