Projekt Koncepcyjny czy Kompleksowy - najważniejsze różnice

Główne różnice między projektami wnętrz

Nasz proces projektowy (tak jak nasze doświadczenie) z każdym rokiem jest coraz lepszy. Dlatego może się on zmieniać, ale tylko po to, aby odpowiedzieć na potrzeby was - naszych klientów i wykonywać projekt szybciej w odpowiedniej cenie.

Coś co nie planujemy nigdy zmieniać, to dwa główne rodzaje projektów wnętrz - Projekt Koncepcyjny i Projekt Kompleksowy. Możecie o nich przeczytać w naszej ofercie tutaj  Oferta na projekt wnętrz


W tym wpisie dowiecie się, jakie są główne różnice między Projektem Koncepcyjnym a Projektem Kompleksowym z naszej aktualnej oferty.


Oczywiście pierwszą i od razu rzucającą się w oczy różnicą jest cena. Jednak nie zawsze wybranie tańszego Projektu wiąże się z oszczędnościami w późniejszym etapie remontu. Omówmy te mniej widoczne różnice w projektach oraz co mają ze sobą wspólnego.

Co mają te projekty ze sobą wspólnego?

Bez względu na, to który projekt wybierzecie, to będziemy zaczynać współpracę od ankiety. To w niej poruszymy tematy, nie tylko ulubionej stylistyki, ale również budżetu. W każdym przypadku będziemy opierać wykonywany projekt o wstępny kosztorys, gdzie wypisujemy większość wyposażenia, które będzie potrzebne. Szacujemy tam ilości oraz ceny, tak aby zmieścić się w wyznaczonym budżecie lub podkreślić, które rozwiązanie będzie bardzo drogie i może to spowodować wyjście poza określony budżet.

Zarówno w Projekcie Koncepcyjnym, jak i Kompleksowym zobaczycie pomysł na wnętrze w postaci wizualizacji, czyli ujęć z modelu 3D waszych wnętrz.

Będzie również widok z góry z rozmieszeniem aranżacji oraz z ustawieniem przyłączy wodno-kanalizacyjnych (bardzo ważne dla hydraulika).

Jak i rzut z rozmierzeniem ścianek działowych, jeśli mają powstać jakieś nowe lub ma być wyburzenie lub przesunięcie jakiegoś otworu (ważne dla wykonawcy). Jeśli chcecie, aby wykonawca ma określił wam wstępny koszt robocizny, aby zarezerwować u niego termin, to już na podstawie takich rysunków może to zrobić. Będzie on niestety tylko szacunkowy, ponieważ nie będzie tam wszystkich szczegółowych informacji. A to właśnie ilość szczegółów to nasza pierwsza ważna różnica między Projektami.

1# Ilość szczegółów w projekcie

Główną różnicą jest ilość szczegółów, w jakie się zagłębiam i jakie są później wpisane do projektu. Dla wielu informacja, że lista wyposażenia to ok. 15-25 pozycji na jedno pomieszczenie, to szok. Daje to w sumie na 3 pokojowy dom, z salonem, kuchnią i dwoma łazienkami około 120-200 sztuk produktów do znalezienia, zobaczenia i wybrania! Zdecydowanie polecamy Projekt Koncepcyjny osobom, które lubią chodzić po sklepach i szukać płytek, mebli, lamp itp, ale przede wszystkim mają czas, aby to robić.

Bez względu czy zdecydujecie się na Projekt Koncepcyjny, czy Kompleksowy dostaniecie od nas (do własnej edycji) listę wyposażenia, która różni się  znacząco w ilości szczegółów i informacji.

Tak wygląda przykładowy Wstępny Kosztorys w Projekcie Koncepcyjnym 

A tak przykładowa Lista Wyposażenia z wycenami w Projekcie Kompleksowym

Szczegółowe informacje co dokładnie jest w obu zestawieniach znajdziecie w osobnym wpisie, który pojawi się wkrótce 

2# Ilość korekt do wizualizacji

Projekt Kompleksowy obejmuje dwie korekty do każdego pomieszczenia, natomiast w Projekcie Koncepcyjnym jest tylko jedna korekta, ale zawsze można dokupić dodatkową zmianę. Jeśli potrzebujecie zobaczyć inną propozycję na kolor ściany w salonie, czy rodzaj użytego materiału na szafki. Koszt takiego jednego ujęcia zaczyna się od 150zł i zawsze czas wykonania oraz cena jest ustalana przed wykonaniem.

3# Ilość rysunków

Teczka projektowa po wydrukowaniu jest zdecydowanie grubsza w Projekcie Kompleksowym. Z czego to wynika? Wszystkie meble projektowane na wymiar (w kuchni, w łazience, garderobiane zabudowy, projektowane drzwi itp.), wszystkie ściany w łazienkach, wszystkie nietypowe zabudowy na ścianach ze sztukaterii lub zabudów z płyt gipsowo-kartonowych są rozrysowane i opisane. Dzięki temu wykonawca wie, jak ma rozmierzone płytki, gdzie dokładnie ma być zamontowana armatura, na jakich wysokościach jest planowana zabudowa sufitu itd.

Unikamy w ten sposób "domysłów" wykonawcy, rozmów i dyskusji na budowie, na jakiej wysokości ma być zamontowana umywalka, gdzie mają być lampy oraz wykonywania czegoś wg "standardów" i "typowych rozwiązań" wykonawcy. Projekt jest wykonywany na miarę specjalnie dla jego właścicieli i niech taki będzie do samego końca.

Co się w takim razie składa na końcową dokumentację? Poznacie dokładnie jakie rysunki wchodzą w skład dokumentacji w naszym kolejnym wpisie, który pojawi się już wkrótce 

Jest to dużo wiedzy technicznej oraz dużo poświęconego naszego czasu. Po co wszystko?

  • żebyście mieli więcej czasu, bo wykonawca nie będzie miał pytań do was (jak są to dzwoni do nas)
  • żebyście mieli spokój ducha, że płytek, desek podłogowych, czy paneli nie zabraknie podczas montażu
  • żebyście wiedzieli, co kupić i ile, aby dostać lepszy rabat za duże zamówienie
  • żebyście spokojnie i z wyprzedzeniem zamówili wyposażenie, bo pośpiech tutaj nigdy nie jest dobrym doradcą
  • żebyście byli zadowoleni z tego, gdzie i jak jest ustawione światło, ile jest gniazdek i włączników, żeby nie było później poprawek
  • żebyście czas na chodzeniu po sklepach, aby znaleźć "tę idealną płytkę" wykorzystali dla rodziny, bo my zaproponujemy "tą idealnie pasującą", a jeśli z jakichś powodów jednak nie spasuje, to będzie alternatywa ;)

4# Spotkanie na budowie

Tylko i wyłącznie przy Projekcie Kompleksowym (jeśli nie jest to projekt on-linie, co oznaczamy w przesyłanej ofercie) na zakończenie projektu spotykamy się na budowie, aby omówić z wykonawcami najważniejsze kwestie projektu. Rozmawiamy, na co zwrócić szczególną uwagę, tłumaczymy ewentualne detale i zawsze podkreślamy, że mogą do nasz zadzwonić, gdyby mieli więcej pytań, bo na każdym rysunku znajduje się telefon do nas.

Spotkanie organizujecie wy drodzy inwestorzy. Może być to na samym początku (do czego zachęcamy), ale może być to nawet spotkanie ze stolarzem po wykonaniu już wszystkich prac wykończeniowych. Zawsze polecamy, aby było to spotkanie z jak największą liczbą wykonawców. Jeśli nie ma jednego generalnego wykonawcy, to może być to kilka podwykonawców (fachowiec od wykończenia ścian czy głównych robót wykończeniowych, hydraulik, elektryk, czy stolarz).

Oto główne różnice w naszych oferowanych Projektach - Kompleksowym i Koncepcyjnym. Mamy nadzieję, że teraz wszystko jest jasne skąd ta różnica w cenie i dlaczego też taki projekt trwa dłużej. Gdybyście jednak mieli jeszcze jakieś pytania, to zawsze zachęcamy do spotkania w naszym biurze lub napisania wiadomości - biuro@nelajust.pl

Udostępnij wpis na: