Loft - czyli wysokie sufity, kamienica lub apartamentowiec na ostatnim piętrze

Loftowe wnętrza właśnie nie zawsze muszą mieć wysoki na trzy metry sufit i znajdować się w odnawianej kamienicy lub apartamencie na ostatnim piętrze w miejskim wieżowcu.

Często spotykamy się z naszymi, polskimi realiami i marzeniami o loftowym charakterze w typowym, nowoczesnym domu. Nie zawsze też oczekujemy, aby dom był całkowicie surowy, tylko posiadał tylko trochę tego smaczku "loftowego wnętrza", pozostając w ciepłym i domowym klimacie.

Klimat czuć już od wejścia

Uzyskaliśmy surowy charakter już od samego wejścia. Duże przeszklone drzwi z melatoplastyki prowadzą do części dziennej, a ciemna, wielkoformatowa  płytka imitująca kamień prowadzi aż do obszernej garderoby.

Co sprawia, że czujemy tutaj klimaty loftowych wnętrz?

Beton i czerń. To decydowanie dwa główne elementy, które tworzą ten właśnie klimat loftu. Nie koniecznie musi być to beton. Równie dobrze sprawdzi się tutaj odrapana ściana, imitacja surowego tynku, czy ściany bez gładzi — to wszystko są klimaty surowe i loftowe. Jeśli użyjemy ich tylko do zaakcentowania danej ściany np. z telewizorem, czy ścian w (potencjalnie) nudnym korytarzu otrzymamy akcent loftowy.

Czerń natomiast bardzo lubi pojawiać się w postaci stali, lamp, kabli i dodatków. Cała ściana na stalowej, czarnej konstrukcji ze szkłem, lampy (nowoczesne), ale z czarnymi kablami — to wszystko dodaje ciekawego smaku do naszych loftowych klimatów. Gdyby wszędzie znajdowały się stare, odrapane, metalowe lampy, czy inne dodatki, mogłoby to zbyt przytłoczyć ciepły klimat rodzinnego domu.

Jakie wnętrza zaprojektowaliśmy w tym domu?

W zakresie projektu, który nam zlecono, mieliśmy przyjemność wykonać praktycznie cały dom. Nie były objęte zakresem pomieszczenia techniczne, gospodarcze i garaż. Projekt rozpoczęliśmy od parteru, gdzie znajduje się strefa wejścia, salon połączony jadalnią z kuchnią oraz klatka schodowa. To najważniejsza przestrzeń dzienna. Nakreśliliśmy klientom klimat, w jakim chcemy zaprojektować ich wnętrza. Po drobnych korektach przeszliśmy do garderoby, toalety oraz pomieszczenia VR (pokój rozrywki oraz ćwiczeń dla całej rodziny).

Na piętrze, do którego prowadzi bardzo ciekawa klatka schodowa sprawiająca wrażenie tunelu, znajdują się już pokoje sypialniane dla całej rodziny oraz gości. Poza łazienką ogólnie dostępną dla dzieci i gości jest również przewidziana łazienka przy sypialni oraz garderoba. Oba te pomieszczenia są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Ze względu na specyficzny charakter pracy dla Państwa Domu znalazło się również miejsce na dwa gabinety do codziennej pracy.

Sypialnia główna z garderobą i łazienka — jak marzenie

Ciemne ściany, klimatyczne oświetlenie i drewno. Takiego charakteru szukaliśmy z inwestorami. Sypialnia służy wypoczynkowi. Powinna mieć ciepłe oświetlenie, które nie zaburzy fazy snu. Lampy z żarówkami energooszczędnymi imitującymi te węglowe świetnie się do tego nadają. Przy sypialni jest również bezpośrednio wejście do garderoby oraz małej, ale funkcjonalnej łazienki.

Gospodarze chcieli, aby również goście czuli się tu komfortowo, dlatego zapewniony jest dla nich pokój gościnny z wygodną rozkładaną sofą, szafą oraz piękną fototapetą.

Kiedy zacząć projekt wnętrz?

Projekt wnętrz zaczął się, gdy był skończony projekt architektury budynku. Dzięki zaufaniu inwestorów, aby zacząć jak najwcześniej, mieliśmy już na tym etapie możliwość wprowadzenia drobnych korekt, które wiązały się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Co zyskali nasi klienci dzięki tak szybko zaczętej współpracy?

  • mogliśmy delikatnie skorygować lokalizację okna (znajduje się ono symetrycznie na tle pięknego długiego, rodzinnego stołu jadalnianego)
  • podczas wykonywania ścian nośnych zatopione zostały przelotki pod kable (nie trzeba będzie kuć w zbrojonym betonie lub iść na ustępstwa)
  • zmieniliśmy układ łazienek na bardziej dopasowany pod potrzeby przyszłych mieszkańców — instalacja hydrauliczna od razu została wykonana pod przyszły projekt
  • nie trzeba było burzyć ścian i korygować otworów pod drzwi — zostały już zaprojektowane z myślą o przyszłych wnętrzach i wybranych wcześniej drzwiach

Pokoje dzieci

Wytyczne były jasne — motyw pandy oraz królika to jest "must have". Tak samo jak antresole nad łóżkami oraz huśtawka. Wszystko zostało w 100% zaakceptowane bez większych zmian.

Udostępnij nasz projekt na: