Jak urządzić małą łazienkę?

Kilka ciekawych pomysłów jak zaaranżować małą łazienkę

Jakiś czas temu miałam okazję urządzić najmniejszą (w mojej historii projektanta) łazienkę i do tego na poddaszu. Jej ostateczna powierzchnia użytkowa wyszła 2,5 m², a zmieściły się tutaj toaleta, głęboka szafa w zabudowie, umywalka, grzejnik, aby wysuszyć ręczniki kąpielowe, skośna kabina o wymiarach około 95 × 85/55 cm oraz różne dodatkowe półki pod prysznicem i przy lustrze.

Jesteście ciekawi, jak wyszło? Tutaj jest projekt z wersjami stylistycznymi tej samej łazienki oraz całego mieszkanka.

Na końcu artykułu - dla ciekawskich - rzut łazienki.


  • Gdzie w mikro łazience zamontować kabinę?

W tej łazience nie było dużego wyboru. Tylko w miejscu, gdzie sufit jest najwyższy, można było zaaranżować kabinę. Natomiast, ze względu na drzwi wejściowe, kabina musiała być częściowo ścięta. Drzwi prysznicowe są do wnęki, a wejście do kabiny jest wygodne i z niczym nie kolidują.

  

 


  • Czy duże lustro to konieczność?

Jeśli chcecie maksymalnie zrobić wrażenie na wejściu, to lustra są najlepsze do tego "wow!" w małych przestrzeniach. 
Zdecydowanie polecam montować je razem z umywalką zaraz na wejściu. Robią świetną robotę, jeśli zastosujecie dwa lustra połączone ze sobą w narożniku. Dają niesamowitą optyczną iluzję, a dodatkowo odbijają światło. W tej konkretnej łazience przy dwóch lustrach kinkiet odbija się aż cztery razy.

 


  • Jaka powinna być miska toaletowa w małej łazience?

Można zastosować miskę WC o standardowej długości (wiszącą, czy stojącą), ale często nie ma wielkiej różnicy w cenie (oraz w wygodzie) między wersją compact, a standard. Compact to miski niewiele krótsze (ok. 4-5 cm), ale w niewielkiej łazience każdy centymetr się liczy. W tym projekcie zastosowana jest miska z Meridian Compacto z firmy Roca, dzięki czemu mamy trochę więcej miejsca między toaletą, a krawędzią umywalki.


  • Czy zmieszczę normalny grzejnik w takiej łazience?

Jeśli tylko będzie na to miejsce, to warto dać standardowych rozmiarów grzejnik, aby wygodnie wysuszyć ręcznik. Jeśli nie ma jednak takiej opcji, to można zastosować jakiś mały grzejnik np. nad wanną i zamontować dodatkowe haczyki na ręcznik. Przy zastosowaniu mniejszego grzejnika trzeba pamiętać o innym rodzaju ogrzewania np. w postaci ogrzewania podłogowego lub promiennika ciepła.

 


  • Pralka w łazience - zmieści się, czy nie?

W tej mikro łazience nie było akurat konieczności zmieszczenia pralki. Gdyby jednak była taka wytyczna, to pewno wygospodarowałabym ją kosztem holu lub zabudowała w szafie w holu tuż obok łazienki. W innym projekcie łazienka również nie była wielkich rozmiarów i udało się zabudować pralkę tuż przy wejściu.


  • Musi być duża umywalka!

Czasami są to wytyczne "z góry", ale często w niedużych pomieszczeniach takie wielkie sprzęty wydają się nieproporcjonalne do całości. W projekcie tej łazienki na poddaszu idealnie zagrała tutaj umywalka narożna. Nie jest na szerokość 60 cm, ale spokojnie można w niej umyć ręce, jest miejsce na mydło, a szafka pod umywalką nie zawsze musi być. Gdyby zastosować prostokątną umywalkę i szafkę można by w nią uderzać kolanami przy siadaniu na toaletę. Kosmetyki w szafce są na półkach z boku, a chemia pod ręką w pojemnej szafie do zabudowy. Natomiast w toaletach, jak tutaj w projekcie z Krakowa, można zastosować specjalnie dedykowane umywalki do wąskich pomieszczeń.

 


  • Jak optycznie jeszcze powiększyć przestrzeń w małej łazience?

Stosować jak najmniej podziałów. Szczególnie na posadzce. W projekcie tej łazienki była taka możliwość, aby zastosować odpływ liniowy. Jeśli u was nie ma takiej możliwości, to warto podnieść trochę posadzkę pod prysznicem. Zastosowanie brodziku (chyba że w takim samym kolorze/materiale co posadzka) wprowadza dodatkowy podział płaszczyzn na posadzce i łazienka wydawałaby się tutaj o połowę mniejsza.


  • WAŻNE!

Mała łazienka wcale nie oznacza, że musi być nudna i ciemna. Można do niej wprowadzić odrobinę elegancji, czy ciekawej dekoracji, czy intrygującego oświetlenia. Ważne, żeby nie przesadzić, aby nie przytłoczyć jej wizualnie. W tym projekcie pojawiła się propozycja mocnego, monochromatycznego dekoru z płytek 3D z Love Tiles lub (w drugiej wersji) bardziej stonowany, ale też nietypowy, akcent w postaci płytek drewnopodobnych w heksagonalnym kształcie.

Nawet mała, mikro łazienka na poddaszu może być jasna, ciekawa i w pełni funkcjonalna. 

 

Czekam na wasze zdjęcia, jak bardzo wy macie małą łazienkę i jak ją sprytnie wygospodarowaliście.

Może macie jeszcze jakieś ciekawe sugestie?

Czekam na wasze komentarze :) 

Jeśli interesuje was profesjonalny projekt waszej łazienki, to zachęcam do kontaktu przez formularz lub e-mail biuro@nelajust.pl , aby otrzymać darmową wycenę.


P.S. No, tak - jeszcze rzut tej małej łazienki! ;)

Udostępnij wpis na: